100 afer PiS! Każda wymaga wyjaśnienia!

Rządy aferzystów:
Afera Wizowa Afera Szumowskiego Afera KNF Dotacje NCBIR Afera Zbożowa Willa+

100+ afer PiS! Każda wymaga wyjaśnienia!

Każdy miesiąc przynosi informacje o nowych aferach, w które zamieszani są politycy PiS. Służby i wymiar sprawiedliwości kierowane przez polityków obozu władzy nie robią nic żeby te afery wyjaśnić! Polska stała się miejscem gry o interesy PiS! Nam żadna afera nie umyka, po wygranych wyborach rozliczymy je wszystkie!


1. Afera Wizowa

Powiązani:

Zbigniew Rau (minister spraw zagranicznych) i Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych)

Opis:

We wrześniu 2023 roku media ujawniły, że wizy wjazdowe do Polski i strefy Schengen mogły być sprzedawane za łapówki obywatelom krajów Azji i Afryki. Dokładna skala procederu nie jest jeszcze znana, ale wątpliwości budzi co najmniej 250,000 wiz. Co gorsza, proceder wewnątrz MSZ mógł zostać ujawniony dopiero na skutek interwencji służb amerykańskich, szwedzkich i niemieckich, które alarmowały polskich śledczych.

Źródło:

https://www.rp.pl/kraj/art39122031-wizy-za-lapowki-kulisy-afery-w-msz

https://wyborcza.pl/7,75398,30161435,afera-w-msz-c-d-prawie-350-tys-podejrzanych-wiz-dla-imigrantow.html

https://wyborcza.pl/7,75398,30170537,niemcy-i-szwecja-alarmowaly-polske-ale-rzecznik-pis-utrzymuje.html

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/afera-wizowa-amerykanskie-sluzby-ostrzegaly-polskie-msz/2ft9l8d

2. Afera ministra Szumowskiego

Powiązani:

Łukasz Szumowski, jego brat, żona, instruktor narciarstwa, handlarz bronią, biznesmeni związani z PiS

Opis:

Jak wynika z informacji mediów oraz kontroli poselskich afera ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego składa się z kilku afer pachnących korupcją:

Bezużyteczne maseczki od instruktora narciarskiego
Instruktor narciarski ministra otrzymał kontrakty rządowe na kwotę ok. 5 milionów zł na sprzedaż masek filtrujących oraz chirurgicznych. Jak się okazało dostarczył towar nienadający się do użytku, z fałszywym certyfikatem. Sprawą tego wyłudzenia zajmuje się CBA.

100 mln zł za respiratory widma dla handlarza bronią
Resort Szumowskiego kupuje ponad 1200 respiratorów od firmy handlarza bronią, która nigdy wcześniej nie działała na rynku medycznym. W czerwcu do Polski trafiło jedynie 50 urządzeń, chociaż zgodnie z umową dostawy powinny być realizowane od kwietnia. Ponadto okazało się, że za respiratory widmo ministerstwo zapłaciło 100 mln zł.

Kupno testów po zawyżonych cenach od firmy związanej z PiS
Ministerstwo zapłaciło blisko 47 mln zł za 365 tys. testów na obecność koronawirusa od poznańskiej firmy związanej z PiS. Jeden test kosztował aż 128 zł. Z doniesień medialnych wynika, że testy pochodziły z Turcji, gdzie poznańska firma kupowała je za ok. 34 zł za sztukę.

Przepłacone przyłbice od żony instruktora narciarstwa
Żona instruktora narciarstwa zarobiła kilkadziesiąt tysięcy złotych na sprzedaży przyłbic do bazy rezerw ministerstwa. Chodzi o sprzęt, który ministerstwo mogło kupować prosto z magazynów, a nie korzystać z pośredników.

Dotacja dla brata
Z doniesień medialnych wynika również, że Łukasz Szumowski, będąc w ewidentnym konflikcie interesów, przyjął stanowisko wiceministra w MNiSW mimo rodzinnych powiązań z firmami, które otrzymały i wciąż starały się o dotacje z podległego MNiSW Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Chodzi nawet o 200 milionów zł. W czerwcu 2017 roku, a więc tuż po tym jak został wiceministrem nauki, Łukasz Szumowski przepisał swoje udziały w spółkach medycznych na żonę, Annę, z którą ma rozdzielność majątkową. Dzięki temu nie musiał zawierać tych informacji w dostępnych publicznie oświadczeniach majątkowych.

Źródło:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1959028,1,afery-szumowskiego-za-duzo-tego-by-zamiesc-pod-dywan.read

https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25992358,afera-w-ministerstwie-zdrowia-zona-instruktora-z-zakopanego.html

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1957254,1,problemy-ministra-szumowskiego-maseczki-testy-i-zle-znajomosci.read

https://tvn24.pl/polska/200-mln-zl-za-respiratory-handlarz-bronia-z-polski-i-dostawcy-ktorzy-o-nim-nie-slyszeli-4606473

3. Wstrzymane miliardy z KPO

Powiązani:

Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro

Opis:

Rząd nadal wstrzymuje wypłaty 160 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Mimo obietnic Morawieckiego, których ciągną się od lata 2022 roku, Polska nadal nie złożyła wniosku o wypłatę środków.

Otwartej niechęci do miliardów z KPO dla Polaków nie kryje Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. W otwartym liście próbuje przekonać Andrzeja Dudę, że KPO to oszustwo, przez które Unia chce nas zniewolić i narzucić nowe opłaty. Jego całe ugrupowanie w Sejmie głosowało przeciwko ratyfikacji Funduszu w Sejmie.

Źródło:

https://www.rp.pl/prawo-dla-ciebie/art37339081-mimo-obietnicy-morawieckiego-polska-nie-zlozyla-wniosku-o-wyplate-z-kpo

https://oko.press/ziobro-kpo-koszt-wyliczenia

4. Afera 2 miliardów dla TVP i gest Lichockiej

Powiązani:

Andrzej Duda, Joanna Lichocka, Jacek Kurski

Opis:

Pomimo apeli Obywateli i opozycji, aby 2 miliardy złotych przeznaczyć na onkologię, posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali ustawę, która przekazała 2 miliardy złotych rocznie na media publiczne. Po burzliwej debacie w Sejmie i przegłosowaniu ustawy, posłanka PiS Joanna Lichocka pokazała posłom opozycji środkowy palec. 2 tygodnie później Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Źródło:

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/pis-przeglosowal-ustawe-2-miliardy-zlotych-na-tvp-i-polskie-radio/7fcqqre

5. Zakaz aborcji

Powiązani:

Jarosław Kaczyński, Julia Przyłębska

Opis:

Polska stała się piekłem kobiet, Trybunał Konstytucyjny 22 października 2020 roku orzekł, że aborcje ze względu na ciężkie, nieuleczalne, a także śmiertelne wady płodu są niezgodne z Konstytucją. Oznacza to praktycznie całkowity zakaz legalnej aborcji w Polsce. W cały proces zakazu aborcji była zaangażowana Kaja Godek. Zostały wprowadzone zmiany, które są niezgodne ze zdanie Polaków. W badaniu przeprowadzonym przez Ipsos dla OKO.press Polacy wskazywali w większości, że aborcja powinna być legalna w przypadku zagrożeniu życia matki, gwałtu i uszkodzeniach płodu. Przez zmianę konstytucji, w całej Polsce wybuchły liczne protesty i strajki - Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Źródło:

https://oko.press/polska-pieklem-kobiet-pis-i-trybunal-julii-przylebskiej-wprowadzili-zakaz-aborcji

6. Afera pseudowyborcza Sasina - zmarnowane 68 mln zł

Powiązani:

Jacek Sasin, Mateusz Morawiecki

Opis:

68 milionów złotych - tyle, jak donoszą media, wynosić miał koszt przygotowania wyborów, które nie odbyły się 10 maja. Media informowały, że Jacek Sasin zlecał zarówno druk kart, jak i składanie pakietów wyborczych poprzez państwowe spółki: Pocztę Polską i Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych, mimo iż nie miał do tego żadnej podstawy prawnej. W rezultacie te 68 milionów zł wyrzucono w błoto.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/prawie-70-mln-zlotych-za-wybory-ktorych-nie-bylo-6514740942337665a.html

7. Katastrofa na Odrze

Powiązani:

Jacek Ozdoba (wiceministrer klimatu i środowiska), Przemysław Daca (prezes Wód Polskich) i Michal Mistrzak (Główny Inspektor Ochrony Środowiska)

Opis:

W lecie 2022 w wodach Odry zakwitła „złota alga”, która spowodowała masowe wymieranie organizmów wodnych – szacuje się, że wymrzeć mogło nawet ponad 50% populacji ryb oraz 80% populacji mięczaków. Za katastrofę odpowiada nadmiarowe zasolenie rzeki, które spowodowane było zrzutami odpadów z kopalń oraz ścieków komunalnych. Według organizacji ekologicznych, takich jak WWF czy Greenpeace, dotychczasowe działania rządu i Wód Polskich są niewystarczające, aby życie w rzece mogło się odrodzić.

Źródło:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rok-po-katastrofie-na-Odrze-Nic-sie-nie-zmienilo-8584796.html

8. Afera zbożowa

Powiązani:

Henryk Kowalczyk

Opis:

W magazynach polskich rolników zalegają miliony ton zbóż. Wszystko dzięki polityce rządu i apelowi Ministra Rolnictwa, który w czerwcu 2022 roku, przekonywał rolników, że ceny zbóż będą rosły, a nie jak się później okazało, malały. Rząd nie dopilnował procesu przywozu ukraińskiego zboża do Polski, co spowodowało spadek cen w skupach. Jak się również okazało, wwożone do Polski ukraińskie zboże techniczne mogło trafiać na polskie talerze.

Źródło:

https://oko.press/afera-zbozowa-korytarze-solidarnosciowe-ke

9. Afera SKOK

Powiązani:

Grzegorz Bierecki

Opis:

Jak donoszą media, Grzegorz Bierecki senator PiS współtworzył SKOK-i, które nie były objęte nadzorem KNF (według dziennikarzy dzięki głosowaniom i zabiegom polityków PiS). Następnie, według doniesień, otworzył w Luksemburgu SKOK Holding, gdzie z czasem przeniesiono na własność spółki świadczące różne usługi SKOK-om. Jak podają dziennikarze, z oświadczeń majątkowych Biereckiego wynika, że w dobrym roku jego wynagrodzenie, pochodzące z różnych podmiotów powiązanych z systemem SKOK, przekraczało nawet 5 mln zł. Politycy i ludzie związani z PiS oraz SKOK, według dziennikarzy, brali w nich pożyczki, których nie spłacali. W 2013 r. SKOK-i zostały objęte nadzorem KNF. Media donoszą, że od 2014 r. upadło 13 kas SKOK, w których poszkodowanych było ok. 250 tys. osób. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił deponentom 13 upadłych od 2014 r. kas blisko 4 mld 336 mln zł. (Dane na grudzień 2018).

Źródło:

https://www.newsweek.pl/biznes/skok-i-najwazniejsze-fakty-afery-i-powiazania-z-pis/6sz0ld4

https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/ile-kosztowala-afera-skok-ow-dane-z-bankowego-funduszu-gwarancyjnego/thd3dph

10. Afera Getback

Powiązani:

Kornel Morawiecki, Mateusz Morawiecki, Konrad Kąkolewski

Opis:

Według doniesień medialnych, GetBack S.A. finansował polityczne wykłady, które wygłaszali ministrowie Gowin, Morawiecki i Naimski. Poza tym, jak donoszą dziennikarze, GetBack jako jedna z nielicznych prywatnych spółek zamieszczała reklamy w mediach wspierających PiS. Media informują, że upadająca firma zarządzająca zobowiązaniami finansowymi tworzyła wrażenie, że jest nad nią parasol ochronny władzy. Dopiero w 2018 roku KNF zawiesiła obrót akcjami Getback na GPW. Wcześniej, jak wskazywali dziennikarze - ani ABW, ani CBA nie wykazały żadnej aktywności w tej sprawie. Dodatkowo media wskazywały, że ojciec premiera, Kornel Morawiecki, miał ubiegać się u syna o pomoc dla firmy Kąkolewskiego. Afera upadłego GetBack S.A., według doniesień medialnych, kosztowała Polaków ponad 2,5 miliarda złotych.

Źródło:

http://wyborcza.pl/7,75398,24037093,jak-getback-nagral-ojca-premiera-kornel-morawiecki-obiecal.html

https://natemat.pl/240923,o-co-chodzi-w-aferze-getback-o-wielkie-pieniadze-i-uklad-powiazan-z-wladza

11. Afera finansowania kampanii minister Anny Zalewskiej oraz innych polityków PiS z pieniędzy PCK

Powiązani:

Anna Zalewska, Piotr Babiarz

Opis:

1,2 mln zł. Jak donoszą media - taka kwota miała być wyprowadzona od stycznia 2015 r. z dolnośląskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. W tamtym czasie kierowali nim członkowie PiS. Według mediów i zeznań oskarżonych, pieniądze te miały zasilić kampanię wyborczą PiS na Dolnym Śląsku, w tym kampanię minister edukacji Anny Zalewskiej.

Źródło:

https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/potezna-afera-w-pis-z-minister-anna-zalewska-w-tle-ginely-ubrania-i-jedzenie-z-pck-aa-o1uc-siiB-rXnm.html

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/kampania-wyborcza-minister-zalewskiej-finansowana-z-funduszy-pck/1sgm1cd

https://natemat.pl/246917,anna-zalewska-nowe-informacje-na-temat-afery-z-pck

12. Afera KNF

Powiązani:

Marek Chrzanowski, Zdzisław Sokal, Grzegorz Kowalczyk

Opis:

Śledztwo dziennikarskie wykazało, że przewodniczący KNF Marek Chrzanowski spotkał się w cztery oczy z biznesmenem Leszkiem Czarneckim, który jest właścicielem m.in. Getin Noble Banku i Idea Banku.

Podczas tej rozmowy, jak podały media, szef KNF sugerował Leszkowi Czarneckiemu, by ten zatrudnił znajomego prawnika. Przyjęcie do pracy tej osoby miało według szefa KNF pomóc w rozwiązaniu kłopotów banków należących do Czarneckiego.

Jednocześnie miało sprawić, że inny członek KNF, nominat prezydenta Andrzeja Dudy, czyli Zdzisław Sokal, nie doprowadzi do przejęcia należącego do Czarneckiego, prywatnego Getin Noble Banku - za złotówkę przez (w domyśle) bank państwowy.

Czarnecki twierdzi, że przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski zaoferował mu przychylność w zamian za blisko 40 mln zł. Tyle pensji miał dostawać prawnik Grzegorz Kowalczyk, którego Czarneckiemu polecił Chrzanowski.

Źródło:

https://finanse.wp.pl/afera-knf-kto-gdzie-z-kim-i-dlaczego-wyjasniamy-krok-po-kroku-6317571721947265a

https://www.money.pl/wiadomosci/afera-knf.html

13. Nagrody za Polski Ład

Powiązani:

Magdalena Rzeczkowska

Opis:

64 mln zł nagród i premii wypłacono w 2022 roku pracownikom i funkcjonariuszom Ministerstwa Finansów. W sumie 15 milionów z tej puli zostało przekazane kadrze kierowniczej odpowiedzialnej za fiasko Polskiego Ładu.

Źródło:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Miliony-zlotych-premii-za-Polski-lad-Resort-finansow-zaprzecza-8478250.html

14. CPK (Centralny Port Komunikacyjny)

Powiązani:

Marcin Horała

Opis:

Od chwili powstania spółka zajmująca się powstaniem Centralnego Portu Lotniczego, kosztowała Polaków łącznie 243 mln zł. Jest to kwota, która skumulowała się na przestrzeni lat 2018-2021. Największe straty odnotowano w 2021 r. 169,9 mln zł. Istotną częścią tych pieniędzy są wynagrodzenia dla pracowników, czyli około 500 osób i stanowią one 59,2 mln zł. Istotą tej afery jest to, że pomimo ogromnych wydatków i dużej liczby zatrudnionych osób budowa jeszcze nie ruszyła z miejsca.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/spolka-cpk-od-powstania-stracila-prawie-250-mln-zl-pokazala-sprawozdanie-finansowe-6789988511603456a.html

15. Afera Prezesa NIK Banasia

Powiązani:

Marian Banaś

Opis:

Media donoszą, że szef NIK Marian Banaś posiada kamienicę, w której wynajmowane były pokoje na godziny. Biznes w kamienicy Mariana Banasia prowadzić mieli gangsterzy związani z mafią sutenerską. Po ujawnieniu afery przez dziennikarzy "Superwizjera" wyszło na jaw, że Prezes NIK mógł zatajać fakt posiadania kamienicy przed Urzędem Skarbowym.

Źródło:

https://gazetakrakowska.pl/krakow-turysci-o-kamienicy-szefa-nik-slychac-bylo-odglosy-orgii/ar/c1-14456299

16. Afera CBA, które zgubiło 10 milionów zł

Powiązani:

Ernest Bejda, Mariusz Kamiński

Opis:

Jak donoszą media, z Centralnego Biura Antykorupcyjnego zniknąć miało nawet 10 milionów złotych. Według mediów, pieniądze z instytucji wynosić miała jedna z pracownic. Z doniesień medialnych wiemy, że ówczesny szef CBA Ernest Bejda, miał złożyć na ręce Mariusza Kamińskiego dymisję, która nie została jednak przyjęta.

Źródło:

https://www.pb.pl/jak-z-cba-zniknely-pieniadze-981205

17. Afera Lotosu

Powiązani:

Daniel Obajtek, Jacek Sasin, Mateusz Morawiecki

Opis:

Orlen sprzedał Saudi Aramco za ponad miliard złotych 30% udziału w rafinerii gdańskiej i udział w połowie zysków. W samym pierwszym półroczu 2022 roku rafineria zarobiła 5 mld złotych. Dodatkowo Saudyjczycy uzyskali prawo weta. Za 610 milionów dolarów PKN Orlen sprzedał 417 stacji Lotos węgierskiemu MOLowi

Wątpliwości co do zasadności sprzedaży dobrze prosperującego przedsiębiorstwa budzą także powiązania właścicieli Saudi Aramco i MOL z rosjanami.

Źródło:

https://www.newsweek.pl/biznes/saudi-aramco-i-sprzedaz-lotosu-takiej-transakcji-nawet-dyzma-by-nie-wymyslil/l65d1qg

https://energia.rp.pl/paliwa/art37521881-orlen-podpisal-umowe-z-mol-sprzedaje-wegrom-417-stacji-paliw-lotosu

18. Afera maseczek z Antonova za 5,5 mln zł

Powiązani:

Jacek Sasin, Mateusz Morawiecki, Łukasz Szumowski

Opis:

14 kwietnia w Warszawie wylądował Antonow An-225 Mrija - największy transportowy samolot świata. Sprzęt medyczny, który przyleciał do Polski, odbierali premier Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin. Jak donosiły media maseczki, które przyleciały do Polski z Chin, nie spełniają norm bezpieczeństwa i nie nadają się do użytku. Potwierdziło to badanie, zlecone przez Ministerstwo Zdrowia.

Źródło:

https://tech.wp.pl/antonov-225-dostarczyl-do-polski-felerne-maseczki-ministerstwo-zdrowia-maski-nie-spelniaja-norm-6511914547255425a

19. Afera radiowej Trójki

Opis:

Jak donoszą media, słuchacze radiowej Trójki od wielu miesięcy narzekali na postępujące ograniczanie wolności i niszczenie tożsamości stacji przez nową dyrekcję. Punktem kulminacyjnym kryzysu stała się afera wokół piosenki Kazika Staszewskiego pt. Twój ból jest lepszy niż mój. Krytyczny wobec władzy utwór zajął 1. miejsce na ostatniej Liście Przebojów, która z tego powodu została zdjęta z oficjalnej strony radia. Podjęto też później próbę jej ocenzurowania. Po publicznym ujawnieniu nacisków wywieranych na zespół przez ówczesnego dyrektora anteny decyzję o opuszczeniu Trójki podjęło kilkunastu wieloletnich pracowników stacji.

Źródło:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1956712,1,orwell-w-trojce-kazik-znika-razem-z-cala-lista-przebojow-niedzwiecki-odchodzi.read

20. Afera elektrowni w Ostrołęce

Powiązani:

Jacek Sasin, Daniel Obajtek

Opis:

Afera dotyczy budowy nowego bloku w elektrowni w Ostrołęce. Po siedmiu latach rządów PiS bilans strat związanych z tym projektem sięga już 1,35 mld. złotych. Na inwestycji miały się dorobić, w największym stopniu osoby związane z PiS-em. W marcu 2021 roku ruszyła rozbiórka wcześniej wybudowanych elementów bloku. Politycy PiS niepowodzenie projektu tłumaczyli zbyt szybko zmieniającą się polityką klimatyczną UE. Inwestycja w elektrownię węglową okazała się niewypałem.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/elektrownia-ostroleka-pochlonela-miliardy-jest-zawiadomienie-do-prokuratury-6775131094776416a.html

21. Afera węglowa

Powiązani:

Jacek Sasin

Opis:

Rządzący obiecywali tani węgiel po 996,60 złotych za tonę. W rzeczywistości Polacy mogli liczyć na znikome ilości węgla w cenie przewyższającej 2-3 tysiące złotych. Pomimo zasobów węgla, które miał nam starczyć na 200 lat, ściągaliśmy miliony ton z Rosji, z Kazachstanu, z Chin, z Kolumbii, z RPA. Jak donosiły media, był to węgiel słabej jakości, mógł spowodować uszkodzenia kosztującego blisko 1 miliard złotych, blok węglowy w Jaworznie.

Źródło:

https://energia.rp.pl/wegiel/art36921591-wegiel-z-importu-ma-potezne-wady-sklady-boja-sie-go-sprzedawac

https://wyborcza.pl/7,75398,30161435,afera-w-msz-c-d-prawie-350-tys-podejrzanych-wiz-dla-imigrantow.html

https://wyborcza.pl/7,75398,30170537,niemcy-i-szwecja-alarmowaly-polske-ale-rzecznik-pis-utrzymuje.html

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/afera-wizowa-amerykanskie-sluzby-ostrzegaly-polskie-msz/2ft9l8d

22. Dotacje NCBIR

Powiązani:

Jacek Żalek, Adam Bielan

Opis:

CBA rozpoczęło kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju po doniesieniach o dwóch dotacjach przyznanych przez rządową agencję. Najpierw dziennikarze nagłośnili dotację w wysokości 55 mln przyznanej dla 26-latka, który wniosek konkursowy złożył w rozszerzonym terminie. Z kolei drugą dotacją, która wzbudziła podejrzenia służb była dotacja w kwocie 123 mln dla firmy kolegi szwagra Ministra Żalka.

Źródło:

https://oko.press/o-co-chodzi-w-aferze-z-ncbir-gigantyczne-dotacje-dla-podejrzanych-firm

23. Afera w Ministerstwie Zdrowia

Powiązani:

Adam Niedzielski

Opis:

W sierpniu 2023 roku minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił na Twitterze, jakie leki na receptę przepisał sobie lekarz, który odważył się skrytykować działania Ministerstwa Zdrowia. W ten sposób ujawnił dane powszechnie uważane za niezwykle prywatne i wrażliwe. Naczelna Rada Lekarska wydała oświadczenie, w którym jednoznacznie krytykowała działania ministra oraz uznała dalszą współpracę środowiska lekarskiego z Adamem Niedzielskim za niemożliwe. Afera zakończyła się dymisją Ministra Niedzielskiego.

Źródło:

Źródło: https://oko.press/niedzielski-dymisja-rzad

24. Afera Kuchcińskiego

Powiązani:

Marek Kuchciński

Opis:

Według doniesień medialnych, Marszałek Kuchciński za pieniądze podatników woził samolotem dla VIPów rodzinę i znajomych. Radio ZET podaje, że chodzi o trzy loty z Warszawy do Rzeszowa, dwa powroty z Rzeszowa do Warszawy i jeden kurs na trasie Warszawa - Kraków. Za każdym razem Markowi Kuchcińskiemu towarzyszyli członkowie rodziny – w różnym zestawieniu. Na pokładzie była albo córka, albo synowie, albo żona.

Źródło:

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/marek-kuchcinski-wozil-rodzine-rzadowym-samolotem/76rd6n4

https://www.newsweek.pl/polska/afera-z-lotami-marka-kuchcinskiego-bedzie-dymisja/1w9crse

25. Afera z zarobkami „aniołków Glapińskiego” 

Powiązani:

Adam Glapiński, Kamila Sukiennik, Martyna Wojciechowska

Opis:

Według doniesień medialnych Martyna Wojciechowska, protegowana prezesa NBP Adama Glapińkiego, na stanowisko dyrektora departamentu komunikacji i promocji NBP awansowała w 2016 roku i miesięcznie zarabiała ok. 50 tysięcy złotych. Media w tym czasie podawały również informację, że Kamila Sukiennik zarabiała w NBP około 40 tys. zł. Zgodnie z doniesieniami, w przeszłości reklamowała rajstopy, była modelką, a następnie recepcjonistką i sekretarką Glapińskiego.

Źródło:

https://natemat.pl/259015,czy-w-nbp-mozna-zarobic-65-tys-zl-martyna-wojciechowska-kamila-sukiennik

https://innpoland.pl/148985,kariery-aniolkow-glapinskiego-w-nbp-jedna-zarabia-wiecej-niz-byly-prezes

https://wiesci24.pl/2019/02/28/trzy-miliony-zlotych-za-szesc-lat-pracy-w-nbp-szokujace-zarobki-dyrektorki-glapinskiego/

26. Afera toruńska

Powiązani:

Tadeusz Rydzyk, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki, Antonii Macierewicz

Opis:

Media wykazują, że państwowe pieniądze płyną szerokimi strumieniami do biznesmena Tadeusza Rydzyka i jego instytucji. Doniesienia sugerują, że z różnych źródeł ministerstw i rządowych agencji płyną miliony w tajemnicy przed opinią publiczną. Tadeusz Rydzyk, według mediów, otrzymał łącznie ponad 165 milionów zł.

Źródło:

https://natemat.pl/239283,ile-zarabia-tadeusz-rydzyk-ujawniono-ile-dostal-pieniedzy-za-rzadow-pis

http://wyborcza.pl/7,166575,24048765,ile-rydzyk-dostal-od-pis.html

https://natemat.pl/242417,ile-pis-placi-ojcu-rydzykowi-mon-nie-informuje-ile-wydaje-na-media

27. Afera nagród w rządzie PiS

Powiązani:

Beata Szydło, Beata Kempa, ministrowie rządu PiS

Opis:

Śledztwo dziennikarskie wykazało, że Ministrowie rządu PiS sami sobie przyznawali nagrody, które tak naprawdę były systematycznie wypłacane jako drugie pensje. Media podają informację, że w ciągu 2,5 roku rządów PiS na nagrody z publicznych pieniędzy wydano ponad 2 mln zł.

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/polityka/nagrody-w-rzadzie-pis-ministrowie-rozdali-113-mln-zl/2pqbvy2

https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/grube-miliony-dla-wladzy-podsumowalismy-3-lata-rzadow-pis-nagrody-gabinety-polityczne-co-jeszcze-aa-2uUB-s5Rt-3cXX.html

28. Afera Willa+

Powiązani:

Przemysław Czarnek, Michał Dworczyk, Zbigniew Krasnodębski

Opis:

Jak donoszą media, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przeznaczył 40 milionów złotych na zakup nieruchomości dla fundacji powiązanych z ludźmi władzy. To organizacje związane z politykami PiS, urzędnikami państwowymi, Kościołem katolickim, harcerstwem.

Źródło:

https://tvn24.pl/premium/willa-plus-dotacje-ministra-przemyslawa-czarnka-na-zakup-nieruchomosci-6709936

29. Afera mailowa Dworczyka

Powiązani:

Michał Dworczyk

Opis:

Doradca Michała Dworczyka płk Krzysztof Gaj przekazywał mu wiadomości opatrzone klauzulą "NATO zastrzeżone", a tam wrażliwe dane i wytyczne Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z najnowszych maili opublikowanych przez Poufną Rozmowę wynika, że Dworczyk konsultował z Przyłębską sprawy w TK.

Ujawniono kolejne maile, z których wynikało, że Skórzyński miał poprawiać dla Dworczyka komunikat o szczepieniu seniorów na koronawirusa.

Wśród ujawnionych maili były takie, w których Dworczyk miał używać wobec polityków obozu rządzącego niepochlebnych określeń, jak "baba z magla" czy "nabzdyczeni ludzie, którzy na co dzień nie przepracowują się nadmiernie". Szef KPRM miał też stawiać zarzuty "tępoty połączonej z niekompetencją".

Źródło:

https://www.rp.pl/polityka/art36923401-afera-mailowa-dworczyk-o-ujawnianych-mailach-czesc-jest-prawdziwa

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/maile-michala-dworczyka-ujawnione-poufna-rozmowa

30. Afera Piebiaka

Powiązani:

Łukasz Piebiak

Opis:

Media szeroko opisywały, że pod okiem wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka działała grupa hejterów, która szkalowała polskich sędziów. Z relacji medialnych wynika także, że w zorganizowaną kampanię nienawiści w internecie mieli być zaangażowani także sami członkowie KRS.

Źródło:

https://oko.press/kasta-w-ministerstwie-sprawiedliwosci-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-aferze-piebiaka/

31. Afera Nepotyzm Plus

Powiązani:

Mariusz Kamiński, Krzysztof Tchórzewski, Stanisław Piotrowicz, Anna Sobecka, Julia Przyłębska, Jan Szyszko, Witold Waszczykowski,

Opis:

Jak podają media, politycy PiS i ludzie związani z PiS mogli załatwiać posady dla swoich dzieci wszędzie tam, gdzie tylko sięga partia w ministerstwach, instytucjach rządowych oraz spółkach skarbu państwa.

Źródło:

https://wiesci24.pl/2018/12/28/nepotyzm-plus-niezwykle-kariery-dzieci-politykow-pis/

https://finanse.wp.pl/dzieci-pis-u-kto-i-gdzie-zatrudnia-swoich-6318934402611329g

32. Kolumna Szydło

Powiązani:

Beata Szydło

Opis:

Do wypadku kolumny rządowej wiozącej ówczesną premier Beatę Szydło doszło 10 lutego 2017 roku. Kolumna samochodów zaczęła wyprzedzać Fiata Seicento i doszło do zderzenia z samochodem wiozącym Beatę Szydło. Po długim śledztwie sąd orzekł winę kierowcy Fiata jako nieumyślne spowodowanie wypadku. Jednak w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” Piotr Piątek, czyli były oficer BOR, który był na miejscu zdarzenia. Przyznał, że za wiedzą przełożonych funkcjonariusze składali fałszywe zeznania.

Źródło:

: https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wypadek-premier-szydlo/fakty/news-wypadek-beaty-szydlo-byly-oficer-bor-skladalismy-falszywe-ze,nId,5713620#crp_state=1

33. Lex TVN

Powiązani:

Marek Suski, Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Jacek Kurski

Opis:

Prawo i Sprawiedliwość chciało wprowadzić zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji. W ich założeniach koncesję na nadawanie otrzymywałyby stacje, których zagraniczny udział nie przekracza 49%. Doprowadziło to do kryzysu dyplomatycznego w relacjach polsko-amerykańskich oraz dużego społecznego sprzeciwu.

Źródło:

https://brief.pl/czym-tak-naprawde-jest-lex-tvn/

34. Afera Mejzy

Powiązani:

Łukasz Mejza

Opis:

Według doniesień medialnych wiceminister sportu w rządzie PiS Łukasz Mejza miał próbować za sowitą opłatę wysyłać nieuleczalnie chorych na niepoparte badaniami naukowymi leczenie do Meksyku. Dodatkowo w sprawie przekrętów na dotacjach unijnych śledztwo prowadzi Prokuratura. Wiceminister podał się do dymisji. Według ostatnich informacji w sprawie Posła wciąż trwają dwa śledztwa.

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/dlugi-wspolnicy-zarzucajacy-oszustwo-handel-maseczkami-i-powolywanie-sie-na-wplywy-oto-tajemnice-ministra-lukasza-mejzy-6705042056240096a

35. Reasumpcja LexTVN

Powiązani:

Elżbieta Witek

Opis:

Po przegranym głosowaniu nad LexTVN Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie odczytała wyników głosowania i zarządziła przerwę. Po dwóch godzinach zarządziła reasumpcję, wówczas posłowie Kukiz’15 zagłosowali zgodnie z linią partii rządzącej. Zdaniem wielu prawników było to działanie nielegalne, niezgodne z regulaminem Sejmu.

Źródło:

https://tvn24.pl/lodz/sejm-reasumpcja-i-oskarzenia-o-polityczna-korupcje-tak-zaakceptowano-lex-tvn-5187037z

36. Rejestr ciąż

Powiązani:

Adam Niedzielski

Opis:

Od października 2021 roku każda ciąża będzie musiała zostać zarejestrowana w rejestrze zdarzeń medycznych. To całkowita inwigilacja i kontrola decyzji o rodzicielstwie kobiet.

Źródło:

https://www.prawo.pl/zdrowie/rejestr-ciaz-obowiazek-od-1-pazdziernika-2022-r-sankcje,517465.html

37. Afera miliardów dla TVP

Powiązani:

Mateusz Morawiecki, Jacek Kurski

Opis:

Według doniesień medialnych Prawo i Sprawiedliwość zasila budżet TVP i Polskiego Radia miliardami złotych z budżetu państwa mimo ostrej krytyki i protestów opozycji. Dziennikarze równocześnie sugerują, że instytucje te nie radzą sobie finansowo i aby utrzymać je przy życiu potrzebne są kolejne zastrzyki z publicznych pieniędzy. Malejące wpływy z abonamentów i spadająca oglądalność to, według dziennikarzy, wynik propagandy, którą prezentują codziennie media publiczne.

Źródło:

http://wyborcza.pl/7,75398,24415689,miliard-dla-tvp-sejm-w-srodku-nocy-przyznal-dotacje-telewizji.html

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/wdziecznosc-pis-tvp-dostanie-miliard-zlotych-z-budzetu-panstwa/r9e6l03

38. Śmierć Igora Stachowiaka

Powiązani:

Mariusz Błaszczak

Opis:

25 maja 2016 roku wrocławska Policja omyłkowo zatrzymała 25-letniego Igora Stachowiaka. Został brutalnie obezwładniony, skuty kajdankami i rażony paralizatorem i przewieziony na komendę. Kamera z policyjnego paralizatora uwieczniła moment okoliczności przesłuchania Igora. Na nagraniu widać jak Igor leży bez spodni na podłodze łazienki i jest rażony wielokrotnie policyjnym paralizatorem przez policjantów. Wskutek tych działań Igor Zmarł.

Źródło:

https://tvn24.pl/debata/smierc-w-komisariacie,97.html#chapter-7

39. Afera z kolekcją Czartoryskich

Powiązani:

Piotr Gliński

Opis:

W wyniku śledztwa dziennikarskiego odkryto nieprawidłowości wokół kupna kolekcji Fundacji Czartoryskich, w której znajdował się między innymi słynny obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem". Dziennikarze podają, że pod koniec grudnia 2016 roku polski rząd zapłacił za nią 500 mln zł. Rok późnej fundacja poinformowała, że przekazuje swoje pieniądze nowo założonej fundacji o nazwie Le Jour Viendra, z siedzibą w Lichtensteinie.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera-wokol-kupna-obrazow-od-fundacji,15,0,2403599.html

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sprzedaz-kolekcji-rodziny-czartoryskich-po-sklada-zawiadomienia,830506.html

https://wiesci24.pl/2018/04/17/mocne-oswiadczenie-czartoryskiej-skandal-z-fundacja/

40. Afera bilboardowa

Powiązani:

Beata Szydło, Piotr Matczuk, Anna Plakwicz

Opis:

Jak donoszą media - finansowana przez spółki skarbu państwa Polska Fundacja Narodowa (PFN) prowadziła polityczną kampanię "Sprawiedliwe sądy" oczerniającą sądy i sędziów. Dziennikarze sugerują, że w ramach akcji na ulicach wielu miast zawisły billboardy mające przekonać Polaków do potrzeby wprowadzenia zmian w wymiarze sprawiedliwości. Kampania, według doniesień, kosztowała 19 milionów złotych.

Źródło:

http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,22399208,afera-billboardowa-wszystko-co-powinienes-wiedziec.html

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/sprawiedliwe-sady-afera-billboardowa/0jq5nxy

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/afera-billboardowa-rada-polskiej-fundacji-narodowej-zajmie-sie-kampania,774426.html

41. Afera z kosztami miesięcznic smoleńskich

Powiązani:

Jarosław Kaczyński

Opis:

Według doniesień medialnych - koszty miesięcznic smoleńskich regularnie wzrastały. Dziennikarze twierdzą, że wzrastało też zaangażowanie służb mundurowych, mimo, że nie było ku temu racjonalnych powodów. Według doniesień - w samym 2017 roku zabezpieczenie miesięcznic smoleńskich miało kosztować około 4,5 miliona złotych.

Źródło:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1733122,1,rosna-koszty-miesiecznic-smolenskich-to-juz-45-mln-zl-rocznie.read

https://www.wprost.pl/kraj/10069792/Ogromne-koszty-ochrony-miesiecznic-smolenskich-Powodem-agresywna-postawa-czesci-opozycji.html

42. Afera „radomska”

Powiązani:

Marek Suski, Andrzej Kosztowniak

Opis:

Jak donoszą media, Samorządowcy i posłowie PiS oraz Roman Saczywko, miejscowy potentat branży budowlanej, przez lata wypracowali korzystny dla siebie układ zależności. Interesy polityków i biznesmena skupiły się m.in. wokół terenów, przez które przechodzić miała droga S12 - część obwodnicy Radomia. Według doniesień, wykupili tam działki, na których zarobić mogą ogromne pieniądze z odszkodowań od państwa. Zespołem ds. budowy S-12 w Sejmie kieruje Andrzej Kosztowniak, dziś poseł, wcześniej prezydent Radomia. Natomiast w grupie właścicieli działek, według informacji medialnych, znajduje się jego siostra.

Źródło:

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/uklad-radomski-nieruchomosciowy-biznes-czolowych-politykow-pis/7hksch1

http://wyborcza.pl/7,75398,23984865,uklad-radomski-ukazany-w-calej-krasie.html

43. Afera PZU

Powiązani:

Jacek Sasin, Małgorzata Sadurska, Beata Kozłowska-Chyła, Piotr Nowak

Opis:

Członkowie zarządu PZU przekazali w sumie 225 tysięcy złotych na kampanię Prawa i Sprawiedliwości. Jak donosiły media, w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jacka Sasina odbyła się rozmowa z niektórymi szefami państwowych spółek. Miało tam paść jasne oczekiwanie ze strony Ministra, by zarobione w spółkach pieniądze przelewać na konto partii. Czy członkowie zarządu najważniejszych spółek są kupowani za wsparcie kampanii wyborczej?

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/czlonkowie-zarzadu-pzu-wplacili-na-konto-pis-ponad-225-tys-zl-6830655279389344a.html

44. Afera nieruchomości Morawieckiego

Powiązani:

Mateusz Morawiecki, Iwona Morawiecka

Opis:

Przed wejściem do rządu PiS Mateusz Morawiecki przepisał na żonę działkę o powierzchni 15 ha znajdującą się na wrocławskim Oporowie. Działka kupiona byław 2002 roku od jednej z wrocławskich parafii, zdecydowanie po zaniżonej wartości wynoszącej 700 tysięcy zł. Powołany później rzeczoznawca stwierdził, że działka miała wartość około 4 mln. zł. W 2021 roku działka została sprzedana za 14,9 mln. zł dla spółki J.M. Paskart Sobuś, która została założona kilka miesięcy wcześniej. Transakcja odbyła się za pomocą gotówki.

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/dzialka-morawieckiego-kto-wylozyl-15-mln-zl-na-jej-zakup/s7cjd9q

45. Afery Bartłomieja Misiewicza

Powiązani:

Antonii Macierewicz, Bartłomiej Misiewicz

Opis:

Jak podają media, Bartłomiej Misiewicz pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego w MON i zasiadał w radzie nadzorczej Polskiej Grupie Zbrojeniowej mimo braku wykształcenia wyższego. Dziś Misiewicz, jak wskazują dziennikarze, jest świeżo po areszcie z zarzutami korupcyjnymi, które dotyczą jego działalności w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Źródło:

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/afera-z-wyksztalceniem-bartlomieja-misiewicza/fmd2cgz

http://wyborcza.pl/7,75398,24415077,afera-w-pgz-macierewicz-zawinil-bartlomieja-wsadzili.html

http://wyborcza.pl/1,75398,20659666,misiewicz-w-radzie-nadzorczej-pgz-czy-ma-wyzsze-wyksztalcenie.html

46. Afera finansowa Solidarnej Polski

Powiązani:

Jacek Kurski, Zbigniew Ziobro

Opis:

Z dokumentów, do których dotarł "Newsweek" wynika, że MELD zapłacił ok. 40 tys. euro za zorganizowaną w Polsce konferencję na 800 osób. Jej tematem miała być polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Konferencja miała odbyć się w Krakowie, 30 czerwca 2013 roku. Tyle tylko, jak zauważyli dziennikarze - żadna taka konferencja 30 czerwca 2013 roku w Krakowie się nie odbyła. Tego dnia, jak wskazują media - w największej sali kina Kijów, miała za to miejsce partyjna konwencja Solidarnej Polski pod hasłem „Nowe państwo, nowa konstytucja”.

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/newsweek-miedzynarodowa-afera-finansowa-ze-zbigniewem-ziobra-i-jackiem-kurskim-w-tle-6058160758461569a

https://www.newsweek.pl/swiat/polityka/ziobro-afera-finansowa-w-solidarnej-polsce-pieniadze-defraudowano-tez-w-danii-i-na/dwrn3qk

47. Afera ułaskawieniowa

Powiązani:

Andrzej Duda, Mariusz Kamiński

Opis:

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił partyjnego kolegę Mariusza Kamińskiego, skazanego za nadużycia, których dopuścił się jako szef CBA przy aferze gruntowej. Andrzej Duda dokonał ułaskawienia mimo faktu, jak wskazują dziennikarze, że wyrok na Kamińskim nie był prawomocny. Decyzję skrytykował Sąd Najwyższy.

Źródło:

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/trybunal-konstytucyjny-wydal-wyrok-w-sprawie-ulaskawienia-mariusza-kaminskiego/9php739

https://www.rp.pl/artykul/1373348-Sad-Najwyzszy-wydal-orzeczenie-ws--Mariusza-Kaminskiego.html

48. Afera wycinki drzew

Powiązani:

Jan Szyszko

Opis:

Media szeroko opisywały sprawę, że w świetle zapisów ustawy PiS drzewa i krzewy na prywatnych działkach należących do osób fizycznych mogły być wycinane bez pozwoleń i nadzoru, o ile nie sbyły pomnikami przyrody. Media doniosły, że ustawa dała wielkie możliwości do nadużyć dla np. deweloperów, którzy korzystając z jej udogodnień masowo wycinali drzewa na działkach, zwiększając ich wartość. Według doniesień zarabiały na tym firmy wycinkowe związane z Lasami Państwowymi i ministrem Szyszko.

Źródło:

https://noizz.pl/big-stories/ustawa-szyszki-i-masowa-wycinka-drzew-o-co-chodzi/5g4djvr

49. Afera funduszu sprawiedliwośći

Powiązani:

Zbigniew Ziobro

Opis:

Jak informują media, miała być pomoc dla ofiar przestępczości, ale są poważne zastrzeżenia co do tego, na co naprawdę wydawane są pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Najwyższa Izba Kontroli po wyrywkowym sprawdzeniu zakwestionowała wydatki w sumie na 33 miliony złotych. NIK, według doniesień medialnych, zwrócił też uwagę, że po zmianach, jakie w Funduszu Sprawiedliwości wprowadził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, sposób podziału tych pieniędzy nie jest przejrzysty, co z kolei rodzi pole do nadużyć.

Źródło:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/fundusz-sprawiedliwosci-na-co-wydawane-sa-publiczne-pieniadze-reportaz-czarno-na-bialym,970140.html

50. Afera referendalna Zalewskiej

Powiązani:

Anna Zalewska, Marek Kuchciński, Jarosław Kaczyński

Opis:

Jak podają media, większość parlamentarna PiS, pomimo przedwyborczych zapowiedzi, odrzuciła obywatelski wniosek o referendum ws. reformy edukacji. Pod wnioskiem podpisało się blisko milion Polek i Polaków.

Źródło:

https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/reforma-edukacji-anna-zalewska-o-referendum-to-polityczna-robota,22235.html

https://oko.press/kolejna-porazka-zalewskiej-blisko-milion-podpisow-referendum-wedlug-sondazu-oko-press-deforma-by-przepadla/

http://wyborcza.pl/7,75398,22124043,reforma-edukacji-pis-odrzucil-wniosek-o-referendum.html

51. Afera taśmy prawdy Jarosława Kaczyńskiego

Powiązani:

Jarosław Kaczyński

Opis:

W wyniku śledztwa dziennikarze stwierdzili, że prezes PiS Jarosław Kaczyński prowadził działalność gospodarczą dla spółki Srebrna, mimo że nie podał tej informacji w oświadczeniach majątkowych. Prasa informowała, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zlecał prace na rzecz budowy bliźniaczych wież w centrum Warszawy - do tego celu, jak twierdzą dziennikarze, powołał specjalną spółkę, której nazwa nie wywołuje skojarzeń ze spółką Srebrna. Realizacja przedsięwzięcia, według dziennikarzy, uzależniona była od zwycięstwa wyborczego Patryka Jakiego w wyborach na prezydenta Warszawy. Dodatkowo, według doniesień medialnych, nie płacono za zlecone i wykonane prace austriackiemu biznesmenowi i prywatnie kuzynowi Kaczyńskiego. Ten, jak podają media, w desperacji nagrywał rozmowy, w których Kaczyński potwierdzał, że prace zostały wykonane, ale unikał zapłaty, kierując biznesmena do sądu. Biznesmen zgłosił sprawę na prokuraturę. Do dziś Jarosław Kaczyński nie został przesłuchany.

Źródło:

https://www.forbes.pl/biznes/tasmy-kaczynskiego-i-afera-srebrna-jaroslaw-kaczynski-jako-wytrawny-gracz-biznesowy/rf1p23w

https://natemat.pl/119717,prywatna-republika-jaroslawa-kaczynskiego-firma-srebrna-ktora-chce-zbudowac-wiezowiec-to-finansowe-zaplecze-pis

https://wiesci24.pl/2019/02/05/nowe-tasmy-prawdy-to-kaczynski-rzadzi-biznesem-na-nowogrodzkiej/

53. Afera niepublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Powiązani:

Beata Szydło, Beata Kempa

Opis:

Jak donoszą media, wyroki wydawane przez Trybunał Konstytucyjny na przełomie 2015 i 2016 roku nie były publikowane przez rząd, pomimo iż zobowiązuje go do tego Konstytucja RP. Kluczowi świadkowie, według mediów, mieli zgodnie zeznaći, że to premier Beata Szydło osobiście poleciła nie drukować wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Mimo to, według doniesień, prokurator nie przesłuchał szefowej rządu i umorzył śledztwo w sprawie domniemanego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z nieopublikowaniem wyroków.

Źródło:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/szydlo-osobiscie-zakazala-drukowania-wyrokow-trybunalu,794740.html

54. Afera Solvere

Powiązani:

Beata Szydło, Piotr Matczuk, Anna Plakwicz

Opis:

Według doniesień medialnych, spółka Solvere została założona przez dwójkę PR-owców, najpierw premier Beaty Szydło, a teraz premiera Mateusza Morawieckiego. Według dziennikarzy, na niecały rok zostawili oni państwową posadę, a na konto ich prywatnej firmy popłynęły w tym czasie wielotysięczne przelewy. Przelewy od Polskiej Fundacji Narodowej za kampanię billboardową o sądach oraz od Prawa i Sprawiedliwości. Za co? Tego już nie wiadomo. Wiadomo jednak, że były to pieniądze z subwencji wyborczej dla partii, czyli z kieszeni podatników.

Źródło:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23144515,bohaterowie-afery-billboardowej-znalezli-posady-u-morawieckiego.html

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wielotysieczne-przelewy-dla-firmy-solvere-za-co-placil-pis,828951.html

55. Afera z opłacanymi trolami PiS w internecie

Powiązani:

Jarosław Kaczyński

Opis:

Wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Oxfordzki w ramach uznanego projektu Computational Propaganda Project wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość korzystało z usług internetowych trolli w latach 2015-2017. Naukowcy przebadali 48 krajów, w tym Polskę.

Źródło:

https://innpoland.pl/145595,pis-oplaca-armie-internetowych-trolli-odkryli-to-naukowcy-z-oxfordu

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/pis-oplaca-internetowych-trolli-by-siali-propagande-aa-jLEf-SoL1-mQiX.html

https://wiesci24.pl/2019/04/01/pis-stworzylo-w-internecie-system-trolli-opozycja-domaga-sie-wyjasnien-od-ziobry/

56. Afera wokół Caracali

Powiązani:

Antoni Macierewicz i rząd Beaty Szydło

Opis:

Według doniesień medialnych rząd PiS bez powodu wycofał się z zakupu 50 francuskich śmigłowców Caracal. 19 z nich miało zostać zbudowanych we Francji, przy współudziale polskich pracowników. Pozostałe 31 w Polsce, w nowej fabryce w Łodzi. Media informowały, że Francuzi rozpoczęli produkcję, tymczasem 4 października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju wydało komunikat o zerwaniu 2-letnich negocjacji kontraktu opiewającego na 13,5 mld zł. Mimo licznych obietnic, jak donoszą media, nowe śmigłowce nadal nie trafiły do armii. Gdyby nie decyzja polityków, dziś wojsko miałoby już około 18 nowych maszyn.

Źródło:

https://www.spidersweb.pl/2016/10/afera-wokol-caracali-o-co-w-niej-chodzi.html

https://menway.interia.pl/militaria/news-smiglowce-dla-wojska-co-mon-zrobil-przez-dwa-lata,nId,2640605

57. Afera z upolitycznieniem sądów

Powiązani:

Zbigniew Ziobro, Julia Przyłębska, Leszek Mazur

Opis:

Media sugerują, że Krajowa Rada Sądownictwa, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, a także sądy powszechne to instytucje, które po reformach przeprowadzonych w ciągu ostatnich trzech lat stały się bardziej upolitycznione i podporządkowane władzy politycznej ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Dziennikarze donoszą, że sędziowie, którzy nie idą z nurtem politycznym PiS, są dyscyplinowani, degradowani i zastraszani, a minister Ziobro zyskał prawo mianowania prezesów sądów wedle swego uznania.

Źródło:

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1296864,poziom-upolitycznienienia-krs-tk-i-sadow.html

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1691422,1,pis-opanuje-krajowa-rade-sadownictwa-ziobro-chce-upolitycznic-sady.read

58. Samoloty VIP

Powiązani:

Antonii Macierewicz

Opis:

Według doniesień medialnych, MON w 2017 wydał ok. 2 miliardy zł na zakup 3 samolotów VIP bez przetargu. Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że transakcja została przeprowadzona z naruszeniem prawa.

Źródło:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1700480,1,kosztowne-potkniecie-z-samolotami-klasy-vip.read

http://wyborcza.pl/7,75398,21590029,samoloty-dla-vip-kupione-niezgodnie-z-prawem-mon-rozwaza-wyjasnienie.html?disableRedirects=true

59. Afera „córki leśniczego”

Powiązani:

Jan Szyszko i Mariusz Błaszczak

Opis:

Według informacji podanych przez media, przed posiedzeniem Rady Ministrów minister Szyszko wręczył kopertę ministrowi Błaszczakowi, mówiąc: „tu jest taka córka leśniczego”. Media w tamtym czasie opisywały, że PO zawiadomiło prokuraturę, ale ta odmówiła wszczęcia śledztwa. W związku z sytuacją -zgodnie z publikacjami- mogło dojść do "pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę".

Źródło:

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1051208,corka-lesniczego-list-po-zawiadamia-prokurature-korzysc-majatkowa-lub-osobista.html

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/koperta-corki-lesniczego-prokuratura-odmowila-wszczecia-sledztwa,759605.html

60. Afera Obajtka

Powiązani:

Daniel Obajtek

Opis:

Dziennikarze śledczy ujawnili wielki majątek Prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Jest właścicielem wielu nieruchomości m.in. pałacu w przysiółku Borkówko, domu w Lanckoronie i wili w Łężkowicach, posiadłości we wsi Stróża, willi w Sasinie na Kaszubach, domków letniskowych w Kopalinie czy mieszkań w Myślenicach.

Źródło:

https://tvn24.pl/polska/willa-w-sasinie-domki-w-kopalinie-newsweek-daniel-obajtek-ma-wiecej-nieruchomosci-5042141

61. Wycinka Puszczy Białowieskiej

Powiązani:

Jan Szyszko

Opis:

Według doniesień medialnych Minister Środowiska Jan Szyszko potraktował Puszczę Białowieską jak las gospodarczy i pozwolił na wielką wycinkę drzew. Ostatecznie Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że wycinka prowadzona jest z naruszeniem prawa UE. Dziennikarze informują, że przy całym zamieszaniu Jan Szyszko kompromitował się wypowiedziami i happeningami, takimi jak pokazywanie słoika wypełnionego kornikami.

Źródło:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1745754,1,trybunal-ue-wycinka-puszczy-bialowieskiej-niezgodna-z-prawem-ale-kar-nie-naklada.read

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-08-14/rzecznik-ke-11-wrzesnia-odbedzie-sie-posiedzenie-trybunalu-sprawiedliwosci-ue-ws-wstrzymania-wycinki-puszczy-bialowieskiej/

62. Zamach na Konstytucję

Powiązani:

Zbigniew Ziobro, Andrzej Duda, Beata Szydło, Jarosław Kaczyński

Opis:

Jak podają media chodzi o: brak przyjęcia ślubowania od legalnie wybranych sędziów TK i zastąpienie ich „sędziami dublerami”, brak publikacji orzeczenia TK, upolitycznienie władzy sądowniczej, skrócenie kadencji I Prezes Sądu Najwyższego i skrócenie kadencji KRS.

Źródło:

https://oko.press/duda-polacy-zasluguja-na-wspolna-refleksje-nad-konstytucja-oko-press-przypomina-jak-prezydent-konstytucje-kilkanascie-razy-lamal-jak-nia-poniewieral/

https://natemat.pl/240575,andrzej-duda-i-lamanie-konstytucji-powstal-spis-zlamanych-przepisow

63. Afera wypadków SOP

Powiązani:

Beata Szydło, Andrzej Duda, Antonii Macierewicz, p.o. Komendant płk SOP Krzysztof Król

Opis:

Według doniesień medialnych kierowcy SOP regularnie rozbijają samochody, a koszty napraw w samym 2018 r. wynosiły ok. 133 tys. złotych. Dodatkowo media informują, że kierowca Macierewicza w chwili wypadku nie mógł prowadzić pojazdu, a po kolizji Beaty Szydło kierowca innego pojazdu, który brał udział w stłuczce, był zaszczuwany przez prokuraturę.

Źródło:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wypadki-z-udzialem-rzadowych-limuzyn-sop-koszty-napraw-samochodow,924687.html

64. Afera nawałnicowa

Powiązani:

Beata Szydło, Antonii Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Dariusz Drelich

Opis:

W lipcu 2015 r. przez Pomorzę przeszły wielkie nawałnice, pustoszące wsie i lasy. Media szeroko opisywały, że rząd przez 3 dni nie reagował na prośby ludności i samorządowców o pomoc. Jak podają media, wojewoda pomorski Dariusz Drelich mówił, że „wojsko nie jest od sprzątania gałęzi”. Akcję porządkowania terenów po nawałnicy prowadziły samorządy i miejscowa ludność.

Źródło:

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/rzad-spoznil-sie-z-reakcja-po-nawalnicach-a-kiedys-pis-krytykowal-za-to-po/cp025v2

https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/polityczny-lans-zamiast-pomocy-rzad-dzialal-skutecznie-po-nawalnicach/4kqljmd

65. Afera 27:1, czyli złośliwe głosowanie

Powiązani:

Beata Szydło, Jarosław Kaczyński, Witold Waszczykowski, Jacek Saryusz-Wolski

Opis:

Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję na Przewodniczącego Rady Europejskiej z poparciem przedstawiciel wszystkich 27 państw UE z wyjątkiem polskiego rządu reprezentowanego przez Beatę Szydło.

Źródło:

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-27-1-dla-donalda-tuska-unia-nie-bedzie-juz-taka-sama,nId,2366677

https://natemat.pl/203227,w-brukseli-waza-sie-losy-reelekcji-donalda-tuska-beata-szydlo-osamotniona-w-walce-z-polskim-przewodniczacy-re

https://oko.press/tusk-ogral-pis-dwadziescia-siedem-zera-kronika-czasow-dobrej-zmiany-4-12-marca-2017r/

66. Afera głosowania w Sali Kolumnowej

Powiązani:

Marek Kuchciński

Opis:

Jak podają media, w grudniu 2016 r. marszałek Sejmu Marek Kuchciński przeprowadził nielegalne głosowania (m.in. budżetu państwa) w Sali Kolumnowej Sejmu, nie dopuszczając do głosu posłów opozycji. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa „przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych” trafiło do prokuratury. Media donoszą, że ta jednak uznała, że nie doszło do jego popełnienia. Jednakże Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję prokuratury.

Źródło:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sledztwo-w-sprawie-posiedzenia-sejmu-w-sali-kolumnowej-umorzone,762986.html

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1731926,1,sad-uchylil-decyzje-ws-obrad-w-sali-kolumnowej-to-symboliczny-akt-odwagi.read

67. Afera Eurokorpusu

Powiązani:

Antonii Macierewicz, Andrzej Duda

Opis:

Eurokorpus to wspólna wielonarodowa jednostka wojskowa szybkiego reagowania utworzona w celu udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju z siedzibą w Strasburgu. Media donoszą, że pod koniec marca 2017 światło dzienne ujrzała informacja o wycofaniu przez polski rząd polskiego udziału w Eurokorpusie. Szef MON Antoni Macierewicz temu zaprzeczał, jednakże, jak podają dziennikarze, rzecznik Eurokorpusu sprawę komentował inaczej: "polski rząd postanowił uchylić decyzję poprzedniego rządu w sprawie zostania państwem ramowym Eurokorpusu i pozostać państwem stowarzyszonym". Według rzecznika jednostki, decyzja władz w Warszawie w tej sprawie miałą zapaść kilka miesięcy wcześniej. Co ważne, Prezydent Andrzej Duda, jak twierdzą dziennikarze, dowiedział się o tym po fakcie.

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/polska-postanowila-sie-wycofac-rzecznik-eurokorpusu-nie-pozostawia-zludzen-6106200279770241a

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,21561485,macierewicz-zdecydowal-ze-eurokorpus-nie-jest-nam-potrzebny.html

68. Afera list poparcia do KRS

Powiązani:

Marek Kuchciński, Elżbieta Witek

Opis:

Dziennikarze donoszą, że Marszałek Kuchciński i Marszałek Witek, mimo wyroku niezawisłego sądu, nie opublikowali list poparcia dla kandydatów do KRS. Zgodnie z doniesieniami prasowymi, w związku z ich bezczynnością, prokuratura otrzymała wniosek o zbadanie sprawy.

Źródło:

https://wiadomo.co/pis-ukrywa-listy-poparcia-neo-krs/

69. Afera wolnościowa– ograniczenie dostępu do informacji publicznej, ignorowanie trudnych pytań,

Powiązani:

Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński

Opis:

Dziennikarze donoszą, że w zapisach ustawy autorstwa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika znalazły się zapisy o możliwości odmowy udzielenia dostępu do informacji publicznej przez urząd/instytucję w przypadku, gdy uzna, że składanie wniosków przez obywatela ma charakter uporczywy. Ten projektowany przepis krytykują organizacje pozarządowe działające na rzecz jawności życia publicznego. Uznają go za niebezpieczny z tego względu, że kryteria, według których urząd będzie mógł stwierdzić, że ktoś działa uporczywie i znacząco utrudnia jego pracę, są ich zdaniem bardzo niekonkretne i uznaniowe.

Źródło:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ustawa-o-jawnosci-zycia-publicznego-ograniczenie-prawa-do-informacji,784481.html

https://bezprawnik.pl/ograniczony-dostep-do-informacji-publicznej/

70. Afera Majątku Morawieckiego

Powiązani:

Mateusz Morawiecki

Opis:

Według mediów Premier Mateusz Morawiecki żongluje swoim majątkiem tak, żeby pokazać z niego tylko to, co chce. Media donoszą, że co najmniej dwa razy, gdy Mateusz Morawiecki dostawał propozycję wejścia do polityki, część majątku przepisywał na żonę. Miało to dotyczyć, jak wskazują dziennikarze, między innymi prawa własności do nieruchomości.

Źródło:

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/mateusz-morawiecki-ukrywa-majatek-oswiadczenia-majatkowe-morawieckiego/gftg7ye

71. Afera samolotowa – miliony na loty polityków PiS

Powiązani:

Beata Szydło, Michał Dworczyk

Opis:

Według dziennikarzy, politycy PiS traktują samoloty jak prywatne taksówki i wykorzystują je w nieuzasadnionych sytuacjach. Media wymieniają przykłady m.in. loty Beaty Szydło wojskową CASĄ oraz lot Ministra Dworczyka do Wrocławia, gdzie prawdopodobnie ustalał kwestie dotyczące koalicji w sejmiku województwa.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/loty-rzadu-casa-samolot-wojskowy-beata-szydlo,164,0,2349988.html

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ujawniono-koszty-lotu-ministra-dworczyka-do-wroclawia/re95yn8

72. Afera TW Wolfgang

Powiązani:

Andrzej Przyłębski, Witold Waszczykowski, Piotr Stawowy

Opis:

Media donoszą, że Andrzej Przyłębski, mąż Prezes TK i Ambasador RP w Berlinie okazał się Tajnym Współpracownikiem o pseudonimie Wolfgang. Z akt wynika, że obecny ambasador był zarejestrowany jako TW w latach 1979-1980. Według doniesień Przyłębski wyraził zgodę na współpracę z SB 9 czerwca 1979 r. w pokoju hotelu w Koninie. Natomiast, jak twierdzą dziennikarze, upolityczniony IPN uznał, że Andrzej Przyłębski nie współpracował z SB mimo tego, że podpisał zgodę na współpracę.

Źródło:

https://fakty.interia.pl/galerie/kraj/fragment-teczki-tw-wolfgang-zdjecie,iId,2264053,iAId,240161

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rmf-fm-dotarl-do-tresci-teczki-tw-wolfganga/s5q5bqd

73. Afera męża Szydło

Powiązani:

Beata Szydło, Edward Szydło

Opis:

Media donoszą, że w ciągu 10 lat szkoła i stowarzyszenie Edwarda Szydło, prywatnie męża premier Beaty Szydło, otrzymała 25 mln zł dotacji z UE. Dziennikarze zauważyli, że Edward Szydło i zarząd stowarzyszenia nie złożył nigdy odpowiednich sprawozdań finansowych. W dodatku, według dziennikarzy, sama Beata Szydło z rezerwy budżetowej przekazała 2,4 miliona złotych dotacji szkole, w której uczy Edward Szydło.

Źródło:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,130517,20242170,unijne-miliony-dla-meza-premier-szydlo.html

https://www.wprost.pl/kraj/10103968/szydlo-pomogla-szkole-meza-przyznala-24-mln-zlotych-dotacji.html

74. Afera emerytalna

Powiązani:

Andrzej Duda i Piotr Duda

Opis:

Media podają informacje, że Andrzej Duda i Piotr Duda w kampanii wyborczej podpisali porozumienie dotyczące obniżenia wieku emerytalnego dla rolników z jednoczesnym kryterium stażu pracy. Dziennikarze zauważają jednak, że w projekcie prezydenckiej ustawy takie zapisy się nie znalazły. W efekcie, według mediów, PiS wygasił możliwość przechodzenia na tzw. wcześniejszą emeryturę rolniczą po osiągnięciu 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę na zasadach dotychczasowych i wydłużył osiągnięcie wieku emerytalnego przez rolników o 5 lat.

Źródło:

https://www.infor.pl/prawo/emerytury/podwyzszenie-wieku-emerytalnego/302928,Podwyzszenie-wieku-emerytalnego-rolnikow.html

http://wyborcza.biz/biznes/1,147880,20928744,pis-obniza-wiek-emerytalny-ale-rolnicy-popracuja-dluzej.html?disableRedirects=true

75. Afera węgla z Mozambiku

Powiązani:

Krzysztof Tchórzewski

Opis:

Media donoszą, że w 2018 roku do Polski sprowadzono prawie 20 milionów ton węgla kamiennego. Według informacji medialnych, zdecydowana większość trafiła do nas z Rosji, jednak na liście importowych kierunków znajdował się także Mozambik. Dlaczego Polska, która jest unijnym liderem w wydobyciu węgla kamiennego, potrzebuje surowca z Afryki?

Źródło:

https://tvn24bis.pl/surowce,78/import-wegla-do-polski-dlaczego-sprowadzamy-surowiec-z-mozambiku,968364.html

76. Afera gazowa

Powiązani:

Piotr Woźniak, Piotr Naimski, Andrzej Duda

Opis:

Według mediów, PGNiG kupił od USA gaz droższy od norweskiego, katarskiego i rosyjskiego mimo tego, że eksperci odradzali ten ruch. Do tej pory trudno oszacować, ile będzie kosztować Polaków amerykański gaz, prawdopodobnie, to możliwie najdroższe rozwiązanie.

Źródło:

https://for.org.pl/pl/a/6119,polityka-gazowa-pis-drogo-i-wcale-nie-bezpiecznie

https://natemat.pl/211863,trump-opchnie-polsce-najdrozszy-gaz-w-historii-i-jeszcze-bedziemy-zadowoleni

77. Afera ARiMR

Powiązani:

Krzysztof Jurgiel, Daniel Obajtek, Jarosław Kaczyński

Opis:

Według mediów, ARiMR nie mógł wypłacać dopłat bezpośrednich dla rolników za 2016 i 2017 rok z powodu problemów z systemem informatycznym. Dziennikarze alarmowali, że blisko 1,35 miliona gospodarstw było zagrożonych niewypłaceniem dopłat. Jak donoszą media, wszystko ze względu na to, że poprzedni prezes ARiMR Daniel Obajtek zerwał w 2016 r. umowę z firmą odpowiedzialną za ich nadzorowanie. Komisja Europejska mogła nałożyć na Polskę kary w wysokości 25% kwoty dopłat, czyli ok. 2,5 miliarda złotych.

Źródło:

https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/rolnicy-straca-doplaty-a-polska-zaplaci-gigantyczna-kare,3515.html

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/doplaty-dla-rolnikow-agencja-restrukturyzacji-i-modernizacji-rolnictwa/s2spnl7

78. Afera siostry Morawieckiego

Powiązani:

Mateusz Morawiecki

Opis:

Według doniesień wrocławskiej Gazety Wyborczej siostra Morawieckiego, Anna Morawiecka, miała być fikcyjnie zatrudniona w nieistniejącym referacie w Urzędzie Miasta w Trzebnicy. Sprawa wyszła na jaw podczas toczącego się śledztwa, które przeprowadzało CBA w trzebnickim magistracie.

Źródło:

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,29685969,anna-morawiecka-siostra-premiera-na-fikcyjnym-etacie-w.html

79. Afera Macierewicza. Macierewicz ściga Tomasza Piątka

Powiązani:

Antoni Macierewicz

Opis:

Tomasz Piątek, dziennikarz Gazety Wyborczej wydał książkę o niejasnych powiązaniach Antoniego Macierewicza z Rosją. Media informują o tym, iż Macierewicz w żaden sposób nie zaprzeczył informacjom w niej zawartym, natomiast postanowił złożyć zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Źródło:

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/tomasz-piatek-antoni-macierewicz-wspolpracowal-z-sb-na-95-proc-znani-dziennikarze/22wtqrw

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/macierewicz-doniosl-do-prokuratury-na-tomasza-piatka-autora-ksiazki-macierewicz-i/nqdjwdf

80. Senator PiS bestialsko zabił psa

Powiązani:

Waldemar Bonkowski

Opis:

Były senator Waldemar Bonkowski, oskarżony o znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Według prokuratury mężczyzna ciągnął czworonoga za jadącym autem, czego zwierzę nie przeżyło.

Źródło:

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-29/ruszyl-proces-b-senatora-pis-mial-ciagnac-psa-za-samochodem/

81. Afera z zatrudnieniem synów Krzysztofa Tchórzewskiego

Powiązani:

Karol Tchórzewski, Konrad Tchórzewski, Krzysztof Tchórzewski

Opis:

Według mediów, Karol Tchórzewski w 2016 roku został szefem Biura Analiz Zgodności Inwestycyjnej w PZU, a Konrad Tchórzewski został prezesem Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach. Jak donoszą dziennikarze, obaj są synami Krzysztofa Tchórzewskiego – ministra energii.

Źródło:

https://www.bankier.pl/forum/temat_re-syn-ministra-krzysztofa-tchorzewskiego-dyrektorem-w-pzu,22539157.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114884,24197624,resortowe-dzieci-wedlug-pis-rodziny-politykow-zatrudniane-na.html

https://wiadomosci.wp.pl/syn-ministra-energii-na-posadzie-w-miejskiej-spolce-zarobil-170-tysiecy-zlotych-6257666613020801a

82. Afera ginących dowodów

Powiązani:

Zbigniew Ziobro

Opis:

Według doniesień medialnych, dowody z wypadku samochodowego premier Szydło zostały nieodwracalnie uszkodzone.

Źródło:

https://natemat.pl/284937,dowod-z-wypadku-szydlo-zniszczony-skutecznie-proces-w-sadzie-w-oswiecimiu

83. Afera inwigilacyjna

Powiązani:

Ernest Bejda

Opis:

Według mediów, w 2017 roku CBA zakupiło za 33 miliony złotych sprzęt do inwigilacji telefonów i komputerów z pieniędzy przeznaczonych na wsparcie ofiar przestępstw. NIK prześwietlił tę sprawę, a Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski stwierdził: „Doszło do złamania przepisów prawa, które wyraźnie mówią, że służby specjalne, w tym CBA, mogą być finansowane wyłącznie z budżetu państwa. Będziemy składali wniosek o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych”.

Źródło:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/cba-kupilo-system-inwigilacyjny-za-pieniadze-dla-ofiar-przestepstw,870100.html

84. Afera w KGHM

Powiązani:

Karol Kos, Adam Lipiński

Opis:

Śledztwo w spółce KGHM Polska Miedź SA wykazało nieprawidłowości w przetargach na zakup sprzętu i oprogramowanie o łącznej wartości 3,2 mln złotych. Ingerować w przetargi miał bezpośrednio Karol Kłos, prywatnie chrześniak wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego. Kos miał manipulować przetargami – zmienił wymagania (co podwoiło wartość zamówienia i doprowadziło do unieważnienia przetargu), samodzielnie zmienił charakter przetargu na postępowanie z wolnej ręki (dążenie do współpracy z konkretną firmą), eliminował oferentów, by negocjować tylko z jednym. Według oceny fachowców jego działania miały wszelkie znamiona ustawiania zamówień, naraził spółkę na straty i wykazał się niegospodarnością.

Źródło:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1780868,1,afera-kghm-chrzesniak-wiceprezesa-ustawia-przetargi.read

85. Afera z represjonowaniem protestujących

Powiązani:

Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak, Zbigniew Ziobro

Opis:

Media donoszą, że władza ściga obywateli za udział w pokojowych protestach antyrządowych. Raport z 2018 roku wykazał, że wobec protestujących wszczęto 625 dochodzeń, przeprowadzono 449 przesłuchań, zapadły 33 wyroki wobec 526 pokojowych demonstrantów.

Źródło:

https://oko.press/526-osob-sciganych-pis-333-wyroki-obywatele-wystawiaja-rachunek-raport/

https://wiesci24.pl/2018/01/15/zastraszanie-protestujacych-juz-norma-represje-szykany-wobec-osob-ktorym-podoba-sie-wladza/

86. Afera sosnowiecka

Powiązani:

Bogdan Święczkowski, Zbigniew Ziobro, Małgorzata Hencel-Święczkowska

Opis:

Jak informują media, żona Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego została prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Według mediów mianował ją Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro – prywatnie kolega Bogdana Święczkowskiego.

Źródło:

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/zona-prokuratora-krajowego-bogdana-swieczkowskiego-prezesem-sadu/3rld672

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/zona-bogdana-swieczkowskiego-szefowa-sadu-w-sosnowcu/qwtjtzc

87. Afera Kaczyński i JetAir

Powiązani:

Jarosław Kaczyński

Opis:

Według mediów, podczas posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold okazało się, że w trakcie kampanii prezydenckiej z linii OLT korzystał sam Jarosław Kaczyński. Mimo to PKW nie dysponuje żadnymi fakturami, które byłyby wystawione przez firmę JetAir, czyli linii wchodzących w skład OLT Express.

Źródło:

https://wiesci24.pl/2017/05/24/zaskakujace-watki-afery-amber-gold-jaroslaw-kaczynski-latal-samolotami-jet-air-w-czasie-kampanii-prezydenckiej/

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krzysztof-wicherek-jaroslaw-kaczynski-jet-air,23,0,2325015.html

https://wiadomosci.wp.pl/brejza-publikuje-dokument-z-pkw-z-kampanii-kaczynskiego-faktur-nie-ma-6136731725207681a

88. Afera kartowa– urzędnicy wydali 19 mln milionów złotych służbowymi kartami kredytowymi

Powiązani:

Beata Szydło, Antonii Macierewicz

Opis:

Jak informują media, informacje o wydatkach z użyciem służbowych kart płatniczych przez przedstawicieli władzy wykazały, że najwięcej, bo aż 19 milionów złotych wydali urzędnicy MON, a Antonii Macierewicz – szef resortu, według dziennikarzy, nie kontrolował tych wydatków i unikał pytań w tej sprawie.

Źródło:

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-03-02/pracownicy-mon-wydali-15-mln-zl-placac-sluzbowymi-kartami-w-poltora-roku/

89. Afera asfaltowa

Powiązani:

Beata Szydło

Opis:

Jak donoszą dziennikarze, gmina Brzeszcze wylała asfalt na drodze prowadzącej do domu premier Beaty Szydło mimo faktu, że w roku budżetowym nie było nawet planowane utwardzenie tej drogi. Co ciekawe, media donoszą, że część tej drogi przecina prywatną działkę państwa Szydło. Poza tym dziennikarze zwrócili uwagę na to, że funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, strzegący bezpieczeństwa Szydło, w pobliżu jej domu zatrzymywali i zawracali obce osoby jadące publiczną drogą.

Źródło:

https://gazetakrakowska.pl/asfalt-na-prywatnym-terenie-premier-szydlo-wylano-za-pieniadze-gminy-zdjecia-wideo/ar/10608068

https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/zbudowali-szydo-szydlo-nowa-droge-asfaltowa-aa-L1he-Np2i-K2HP.html

90. Afera przekopowa

Powiązani:

Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Marek Gróbarczyk

Opis:

Jak donoszą media, rząd PiS, przeciw ekologom, opozycji, większości ekspertów oraz Komisji Europejskiej, upiera się przy realizacji inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej. Mimo to, według dziennikarzy, rząd PiS prowadzi działania na rzecz realizacji projektu, który ma kosztować blisko 1 miliard zł, nie wliczając w to utrzymania szlaku. Media sugerują, że ta inwestycja nigdy się nie zwróci i nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/nowa-afera-z-przekopem-mierzei-wislanej-zabraknie-piasku-na-slynnej-plazy-w-krynicy-morskiej-6306943577077889a

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1783466,1,przekop-przez-mierzeje-wislana-to-chybiona-inwestycja-oto-dlaczego.read

91.Afera z czystkami w wojsku

Powiązani:

Antoni Macierewicz, Bartłomiej Misiewicz, Andrzej Duda

Opis:

Dziennikarze donoszą, że po objęciu władzy przez PiS, szef MON Antoni Macierewicz w czasie jednego roku pozbył się z wojska wielu doświadczonych generałów. Według informacji przytaczanych przez media, kiedy obejmował urząd było ich 119, a już po roku 71. Komentatorzy sugerują, że to znaczący spadek poziomu profesjonalizmu polskiej armii, pozbawienie jej ludzi z nieprzecenionym doświadczeniem.

Źródło:

http://wyborcza.pl/7,75398,22178325,czystka-antoniego-macierewicza-minister-chce-miec-swoich-generalow.html

https://natemat.pl/203707,straty-jak-na-wojnie-trwa-czystka-z-wojska-odeszly-juz-setki-wyzszych-oficerow

92. Afera z projektowaniem polskiego samochodu elektrycznego

Powiązani:

Mateusz Morawiecki, Krzysztof Tchórzewski, Piotr Zaremba

Opis:

Według informacji medialnych Spółka ElectroMobility Poland powołana przez państwowe koncerny w celu zbudowania polskiego samochodu elektrycznego wydaje miliony złotych na pensje, jednak jak dotąd realizacja tego zadania wydaje się mało realna. Dziennikarze zaznaczają, że minister Tchórzewski przyznawał nawet po 50 tysięcy nagrody projektantom polskiego elektrycznego samochodu. Media sugerują, że publiczne pieniądze są trwonione i nie widać żadnych pozytywnych efektów.

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/polski-samochod-elektryczny-gigantyczna-strata-spolki-electromobility-poland-6297336357697153a

https://spidersweb.pl/autoblog/dodatkowe-40-mln-zl-na-polski-samochod-elektryczny-efekty-na-razie-nie-widac/

93. Afera Polskiej Fundacji Narodowej

Powiązani:

Maciej Świrski

Opis:

Media donoszą, że Polska Fundacja Narodowa płaciła miliony złotych za prowadzenie profilu, który na youtube ma tylko kilkunastu subskrybentów. Ponadto, według dziennikarzy, zatrudnieni PR-owcy Polskiej mieli wystawić Fundacji Narodowej rachunek za organizowanie spotkań z VIP-ami, które w ogóle się nie odbyły. Dziennikarze podają również, że Amerykanie wycenili też m.in. wysyłanie e-maili czy jedzenie dla pracowników firmy. Lunche, jak podają dziennikarze, kosztowały więcej niż np. wykupienie reklam dla polskich profili na Twitterze.

Źródło:

https://www.newsweek.pl/polska/kolejny-skandal-polskiej-fundacji-narodowej-placi-miliony-zlotych-za-13-subskrybentow/er5hnph

http://wyborcza.pl/7,75398,25205602,polska-fundacja-narodowa-i-miliony-w-ameryce-na-co-poszlo-5-5.html

94. Afera Pegasusa

Powiązani:

Mariusz Kamiński, Ernest Bejda

Opis:

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, CBA za 25 mln zł kupiło system inwigilacji Pegasus i nie chce się przyznać, czy go używa. Z materiału wynika, że w trakcie kontroli w CBA Najwyższa Izba Kontroli natrafiła na fakturę opiewającą na kwotę 25 mln zł. Według mediów została ona przeznaczona na zakup systemu Pegasus, który służy do inwigilacji wybranych osób za pomocą smartfonów, z których korzystają.

Źródło:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/za-25-mln-zl-cba-kupilo-system-inwigilacji-pegasus-ale-nie-chce-przyznac-czy-go-uzywa-nie-kupiono-go-w-celach-testowych-dlaczego

95. Afera Bąkiewicza

Powiązani:

Robert Bąkiewicz

Opis:

Fundacje powiązane z Robertem Bąkiewiczem, Stowarzyszenie Straż Narodowa i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości otrzymały ponad 3 miliony dotacji z Funduszu Patriotycznego. Straż kupiła za dotację willę w Otwocku, może ją sprzedać już za 4 lata. Czy środowisko Roberta Bąkiewicza zostało kupione?

Źródło:

https://oko.press/narodowcy-od-bakiewicza-z-3-milionami-dotacji-od-rzadowego-funduszu

96. Afera z fatalnym stanem zaopatrzenia armii na ćwiczeniach Dragon 17

Powiązani:

Antonii Macierewicz

Opis:

Media donoszą, że w czasie kilkutygodniowych ćwiczeń i manewrów wojskowych w Drawsku Pomorskim, które zapowiadane były jako największe i maksymalnie przygotowane, okazało się, że są jedynie wielką kompromitacją MON. Dziennikarze twierdzą, że żołnierze byli wyposażeni w sprzęt dramatycznej jakości. Stare hełmy, jeden mundur na kilka tygodni, rozpadające się buty – tak, według mediów, wyglądały ćwiczenia organizowane przez MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza.

Źródło:

https://www.mpolska24.pl/post/15381/dragon-17-czyli-najwieksza-kompromitacja-w-dziejach-mon-czesc-1

http://wyborcza.pl/7,75398,22602530,rezerwisci-po-cwiczeniach-dragon-17-armia-oberwancow.html

97. Afera z rezydencją ministra Jana Szyszko

Powiązani:

Jan Szyszko

Opis:

Jak donoszą media, Jan Szyszko przez 11 lat podawał informacje w oświadczeniach majątkowych, że jest właścicielem „stodoły”. Dziennikarze wskazują również, że jego żona – radna jednej z warszawskich dzielnic wyceniała ją na około 300 tysięcy złotych. Jednakże zdjęcia wnętrz „stodoły” nie wskazują na to, że jest to stodoła taka, jaką można sobie wyobrazić. To raczej, według dziennikarzy, luksusowa rezydencja.

Źródło:

https://natemat.pl/181705,minister-z-hacjenda-szyszko-wycina-puszcze-majatek-z-oswiadczenia-tez

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/stodola-ministra-jana-szyszko-zdjecia-wnetrza-stodoly/r2y7k2j

98. Afera manipulacji stenogramów na komisji Amber Gold

Powiązani:

Marek Suski, Małgorzata Wasserman

Opis:

W czasie jednego z posiedzeń komisji śledczej ds. Amber Gold poseł Krzysztof Brejza zwrócił uwagę, że zapis rozmowy z 29 lipca 2012 r., którym on dysponuje, jest zupełnie inny. Media informują, że okazało się, że faktycznie posłowie dysponują różnymi stenogramami, które zawierały w sobie zupełnie odmienne informacje.

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/kolejna-odslona-glosnej-afery-na-zlecenie-pis-zmanipulowano-stenogram-jest-wideo-6168104223889537a

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/amber-gold-rozbiezne-stenogramy-przerwa-w-przesluchaniach,772429.html

99. Afera z karanym prezesem ARiMR

Powiązani:

Daniel Obajtek, Beata Szydło, Krzysztof Jurgiel

Opis:

13 stycznia Daniel Obajtek, były wójt Pcimia, przyjął z rąk premier Beaty Szydło nominację na prezesa ARiMR. Jak donoszą media, wnioskował o to minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Według dziennikarzy, w tym czasie prokuratura stawiała zarzuty Obajtkowi dotyczące przyjęcia łapówki w kwocie 50 tysięcy złotych, kiedy ten pełnił funkcję wójta Pcimia. Materiał dowodowy w tej sprawie jest bardzo szczegółowy.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezes-agencji-restrukturyzacji-i,117,0,2013557.html

100. Afera Stanisława Piotrowicza

Powiązani:

Stanisław Piotrowicz

Opis:

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Stanisław Piotrowicz według mediów, okazał się prokuratorem w stanie wojennym i oskarżał działaczy opozycji.

Źródło:

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/afera-wokol-stanislawa-piotrowicza-wniosek-o-odwolanie/4wdswc3

https://wiadomosci.wp.pl/stanislaw-piotrowicz-6120751289394817c

101. Afera Autosanu

Powiązani:

Henryk Kowalczyk, Beata Szydło

Opis:

Jak donoszą media, państwowa spółka Autosan pozbawiła się szansy na start w przetargu na autokary dla wojska, ponieważ spóźniła się ze złożeniem oferty o 20 min. Kwota, na jaką opiewało zamówienie wynosiła około 30 milinów złotych.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera-w-autosanie-przetarg-na-autobusy,153,0,2370201.html

https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/560452,autosan-afera-przetarg-autobusy-zawiadomienie-prokuratura.html

102. Afera reklamowa w MON

Powiązani:

Bartłomiej Misiewicz, Antoni Macierewicz

Opis:

Media donoszą, że umowę na montaż i udźwiękowienie spotu reklamowego MON z firmą Milvus Media Piotr Kania podpisano już po tym, jak 30-sekundowy filmik pojawił się na oficjalnym kanale MON na YouTubie. Kwota, jaką wydano na realizację zlecenia, według dziennikarzy, wynosiła blisko 37 tysięcy złotych.

Źródło:

https://wiesci24.pl/2017/09/05/afera-w-mon-ustawiono-podejrzane-kulisy-produkcji-reklamy/

103. Afera szczecińskiej stępki

Powiązani:

Mateusz Morawiecki, Marek Gróbarczyk

Opis:

W 2017 Premier Morawiecki uczestniczył w urządzonej z pompą uroczystości położenia stępki pod budowę promu. Według hucznych zapowiedzi prom miał być gotowy w 2020 roku. Stępka tymczasem od 6 lat rdzewieje na terenie szczecińskiej stoczni, według doniesień medialnych miała trafić na złom. Tak się jednak nie stało. Partyjna propaganda znów nie pokryła się z rzeczywistością, a publiczne pieniądze zostały wyrzucone. Za program “Batory”, który miał być programem budowy promów, Polacy zapłacili już 14 milionów złotych.

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/rzad-znowu-chce-odbudowywac-stocznie-a-slynna-stepka-ciagle-rdzewieje/gep7zls

https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/program-budowy-promow-batory-marek-grobarczyk-komentuje-5412892

104. Afera z Muzeum Bitwy Warszawskiej

Powiązani:

Antoni Macierewicz, Czesław Bielecki

Opis:

Według doniesień medialnych, MON tworzy w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej za kwotę około 100 milionów złotych. Jak wskazują dziennikarze, konkurs wygrał Czesław Bielecki, blisko związany z PiS. Nawet prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich twierdzi, że konkurs był „ustawiony”. Mało tego, pracę nad projektem, według dziennikarzy, rozpoczął na długo przed ogłoszeniem konkursu.

Źródło:

https://natemat.pl/215097,ustawiony-konkurs-na-muzeum-bitwy-warszawskiej-wygrala-pracownia-architekta-blisko-zwiazanego-z-pis

105. Afera inwigilacji opozycji

Powiązani:

Joachim Brudziński

Opis:

Według doniesień medialnych latem 2017 roku polska policja prowadziła akcje podsłuchiwania i śledzenia Obywateli RP i polityków opozycji. Dziennikarze twierdzą, że miało to miejsce w czasie protestów przed Sejmem i że działania te były prowadzone na szeroką skalę, mimo braku podstaw do ich podjęcia.

Źródło:

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23658238,przed-rokiem-policjanci-sledzili-ryszarda-petru-i-innych-dzialaczy.html

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/inwigilacja-ryszarda-petru-i-obywateli-rp-nie-bedzie-sledztwa/gzvg8md

https://www.newsweek.pl/polska/totalna-inwigilacja-czyli-jak-tajniacy-sledzili-obywateli-rp-i-politykow/jd6me1h

106. Afera reklamowa– 2000 procent wzrostu wydatków na reklamę w propisowskich mediach

Powiązani:

Jarosław Kaczyński, Tomasz Sakiewicz

Opis:

Dziennikarze donoszą, że przed wyborami głównymi reklamodawcami tygodników "Gazeta Polska", "wSieci", "Do Rzeczy" oraz "Gazety Polskiej Codziennie" były Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe związane z PiS. Po wyborach, jak wskazują dziennikarze, głównymi reklamodawcami stały się Spółki Skarbu Państwa, a zyski z reklam umieszczanych w proPiSowskich tytułach wzrosły o około 2000%.

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/te-liczby-szokuja-nawet-1900-proc-wiecej-na-reklamy-panstwowych-firm-w-prawicowej-prasie-6140609609774721a

http://wyborcza.pl/7,156282,23059001,lubisz-wladze-dostajesz-reklamy-czyli-jak-panstwowe-spolki.html

http://wyborcza.pl/1,75398,20839408,reklamy-pod-sam-korek-czyli-jak-prawicowe-media-zarabiaja-dzieki.html

107. Afera dyletantów– kierowcy, aptekarze i pracownicy salonów samochodów obejmują kluczowe stanowiska w Polskiej Grupie Zbrojeniowej

Powiązani:

Bartłomiej Misiewicz, Antoni Macierewicz, Radosław Obolewski

Opis:

Według mediów, PiS po przejęciu władzy masowo obsadzał wszelkie stanowiska ludźmi niekompetentnymi. Ta patologia dotknęła również PGZ. Według doniesień, w spółkach PGZ pracę znaleźli aptekarze, kierowcy, radni PiS, pracownicy salonów samochodowych. Dziennikarze twierdzą, że jedyną ich kompetencją był bliski związek z PiS.

Źródło:

https://www.o2.pl/artykul/mowiono-o-nich-aptekarze-jak-bartlomiej-m-i-radoslaw-o-trzesli-zbrojeniowym-gigantem-6343447952828033a

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska-grupa-zbrojeniowa-misiewicze,53,0,2340661.html

108. Afera Witolda Waszczykowskiego

Powiązani:

Witold Waszczykowski, Marek Jurek, Eryk Mistewicz

Opis:

Jak donoszą media, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozdało ponad 28 milionów złotych dofinansowania projektom w programie "Dyplomacja publiczna 2017". Dziennikarze wskazują, że beneficjentami programu zostali między innymi Marek Jurek – europoseł wybrany z list PiS i współpracujący z MSZ Eryk Mistewicz.

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/hojny-waszczykowski-fundacje-eryka-mistewicza-i-marka-jurka-dostana-pieniadze-z-msz-6124340123728001a

109. Afera Wacława Berczyńskiego

Powiązani:

Wacław Berczyński, Antonii Macierewicz

Opis:

Media donoszą, że człowiek, który nie był pracownikiem inspektoratu uzbrojenia MON, zajmował się przetargiem wartym 13 mld złotych. Pan Berczyński, według dziennikarzy, nie tylko jest byłym pracownikiem Boeinga, ale był również przewodniczącym komisji, która bada katastrofy lotnicze w Polsce. Zaangażowanie pana Berczyńskiego w ten przetarg, według dziennikarzy, budzi liczne kontrowersje. Po wybuchu afery, dziennikarze alarmowali, że Berczyński zbiegł do USA.

Źródło:

http://wyborcza.pl/7,75398,21638365,waclaw-berczynski-to-ja-wykonczylem-caracale.html

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-04-25/byc-moze-to-najwieksza-afera-iii-rp-po-chce-komisji-sledczej-ws-caracali-i-berczynskiego/

https://oko.press/wykonczylem-caracale-a-teraz-berczynski-wykancza-macierewicza/

110. Afera 7 milionów na portal Tomasza Sakiewicza

Powiązani:

Tomasz Sakiewicz

Opis:

Według mediów, Fundacja Niezależne Media Tomasza Sakiewicza otrzymała dotację z NFOŚiGW w kwocie 6 milionów złotych. Po publikacji portalu oko.press, informującej opinię publiczną o tej sprawie, działania kontrolne podjął Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych. Wobec tej sytuacji Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Środowiska poleciły wstrzymać wypłatę dotacji, a sam Sakiewicz, według dziennikarzy, wycofał swój wniosek o jej udzielenie. Jednak na początku 2018 r. NFOŚiGW zawarł z Niezależnymi Mediami kolejną umowę. Według oko.press nawet nazwa zadania jest ta sama – „Propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie Puszczy Białowieskiej poprzez zbudowanie i prowadzenie portalu multimedialnego puszcza.tv”. Media alarmują, że kwota dotacji to ponad 7 mln zł.

Źródło:

https://oko.press/fundacja-sakiewicza-dostanie-jednak-prawie-72-mln-zlotych-na-portal-o-puszczy/

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ponad-7-milionow-dla-fundacji-sakiewicza-na,57,0,2410809.html

111. Afera GROM

Powiązani:

Antoni Macierewicz, Beata Szydło

Opis:

Media alarmują, że w 2017 roku z GROM odeszło ponad 70 oficerów. Powodem, według dziennikarzy, była degrengolada kadrowa, przeistoczenie wojsk specjalnych w kabaret. Atmosferę w GROM oddaje wypowiedź jednego z odchodzących oficerów: „Nie minął jeszcze rok, a ja już mam trzeciego dowódcę. Ostatnio kazali wszystkim w jednostce obejrzeć film „Historia Roja”. Mnie nie trzeba indoktrynować patriotycznie. Ja swój patriotyzm udowodniłem na misjach bojowych.”

Źródło

:https://www.newsweek.pl/polska/polityka/oficerowie-odchodza-z-grom-u/je3zdfc

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/fala-odejsc-komandosow-z-grom-opozycja-domaga-sie-wyjasnien/lv3dcfw

112. Afera Metropolitalna

Powiązani:

Jacek Sasin, Mariusz Błaszczak

Opis:

Jak alarmują media, PiS bez konsultacji społecznych i wbrew mieszkańcom podwarszawskich miejscowości chciał włączyć je w obszar Warszawy. W Legionowie odbyło się referendum, w którym udział wzięło 47% mieszkańców, a 94% z nich było przeciw zapisom ustawy metropolitalnej.

Źródło:

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,21552484,powiekszenie-warszawy-legionowo-w-referendum-odrzucilo-pis-owska.html

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1699376,1,legionowo-nie-chce-wlaczenia-do-warszawy-wedlug-pis-ludzie-nie-zrozumieli-pytania.read

113. Afera śmierci Kosteckiego

Powiązani:

Zbigniew Ziobro

Opis:

Według doniesień medialnych, w celi więzienia na Białołęce powiesił się świadek w śledztwie, w którym pojawia się wątek dotyczący polityków. Jak alarmowali dziennikarze, to była już trzecia śmierć w tej sprawie. Doniesienia sugerują, że 2 sierpnia nad ranem bokser miał popełnić samobójstwo, leżąc na własnej pryczy w areszcie na warszawskiej Białołęce. To Kostecki, według mediów, ujawnił powiązania między CBŚP a właścicielami agencji towarzyskich z Podkarpacia, w których mieli być nagrywani politycy.

Źródło:

http://wyborcza.pl/7,75398,25115662,smierc-dawida-kosteckiego.html

114. Afera rodziny Ziobro

Powiązani:

Zbigniew Ziobro, Witold Ziobro, Patrycja Kotecka

Opis:

Dziennikarze donoszą, że żona Zbigniewa Ziobro, Patrycja Kotecka została dyrektorem marketingu w Link 4, firmie należącej do grupy PZU. Jak podają dziennikarze, brat ministra, Witold Ziobro otrzymał posadę doradcy zarządu w Banku Pekao.

Źródło:

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/brat-ziobry-z-nowa-posada-w-zrepolonizowanym-banku/pyetsyh

https://natemat.pl/174761,zona-zbigniewa-ziobry-dostala-posade-w-grupie-pzu-bedzie-dyrektorem-marketingu-w-link4

115. Afera stadninowa

Powiązani:

Grzegorz Czochański,

Opis:

Stadnina w Janowie Podlaskim cieszyła się wielką renomą i popularnością w świecie miłośników koni. Dziennikarze twierdzą, że było tak do momentu, w którym władzę objął PiS. Słynne aukcje koni arabskich Pride of Poland przynosiły miliony euro wpływów. Według dziennikarzy, wraz z „dobrą zmianą” przyszły zmiany kadrowe i tak stadnina koni w Janowie Podlaskim odnotowała 1,5 mln zł straty w 2017 roku. A jeszcze w 2015 r. miała 3,5 mln zł nadwyżki.

Źródło:

https://polskatimes.pl/stadnina-koni-w-janowie-podlaskim-moze-nawet-zostac-zlikwidowana-jesli-nie-zmieni-sie-polityka-wladz-wobec-hodowli-koni/ar/13228740

https://www.newsweek.pl/biznes/gospodarka/stadnina-koni-w-janowie-podlaskim-przyniosla-15-mln-zlotych-straty/wzc87q5

116. Afera taśmowa Morawieckiego

Powiązani:

Mateusz Morawiecki, Ryszard Czarnecki

Opis:

Premier Mateusz Morawiecki został nagrany w trakcie rozmów w restauracji Sowa i Przyjaciele. Niektóre słowa i zachowania premiera są skandaliczne. Morawiecki, według mediów, załatwiał pracę synowi Ryszarda Czarneckiego, używał wulgaryzmów i mówił, że ludzie mają „zaper**lać za miskę ryżu", że "ludzie są głupi”.

Źródło:

https://www.rp.pl/Afera-tasmowa/181009868-Tasma-Morawieckiego-Opublikowano-tresc-nagrania.html

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/tasmy-mateusza-morawieckiego-co-mowil-w-restauracji-u-sowy/2ywn6n6

https://wiadomosci.wp.pl/afera-tasmowa-mateusz-morawiecki-o-pracy-dla-syna-europosla-pis-i-finansowym-wsparciu-dla-bylego-ministra-skarbu-6302354878806145a

117. Afera Przyłębskiej

Powiązani:

Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Julia Przyłębska

Opis:

Jak donoszą media, Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska ma coraz większe wpływy w obozie władzy. Dziennikarze donoszą, że w swoim mieszkaniu regularnie spotyka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim.

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/tajemnicze-spotkania-kaczynskiego-morawieckiego-i-przylebskiej-szczegoly-ujrzaly-swiatlo-dzienne-6383981212969089a

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kaczynski-i-morawiecki-odwiedzaja-przylebska-w-mieszkaniu-komentarze,938093.html

118. Afera dyplomatyczna

Powiązani:

Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda, Joachim Brudziński

Opis:

Jak donoszą media, Georgette Mosbacher, ambasador USA napisała list do Mateusza Morawieckiego, Joachima Brudzińskiego i Andrzeja Dudy, w którym krytykuje ich postawę wobec ujawnienia przez reporterów TVN obchodów urodzin Adolfa Hitlera przez grupę polskich nacjonalistów. List wyciekł do mediów, choć miał prywatny charakter. To podwójna klęska dyplomatyczna ekipy PiS.

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/kontrowersyjny-list-ambasador-usa-georgette-mosbacher-przyznaje-nie-da-sie-tego-obronic-6322560795956865a

https://natemat.pl/256183,list-ambasador-usa-georgette-mosbacher-do-morawieckiego-tlumaczenie

119. Afera GITD i system Viatoll

Powiązani:

Andrzej Adamczyk, Mateusz Morawiecki

Opis:

Jak donoszą media, na początku listopada 2018 państwo przejęło kontrolę nad systemem viaToll. Miało być taniej i przy większym udziale polskich firm. Dziennikarze uważają jednak, że będzie kilka razy drożej - i prawie bez udziału polskich firm.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/viatoll-furgalski,174,0,2423214.html

http://wyborcza.pl/7,155287,23634000,chaos-grozi-oplatom-drogowym-viatoll-nowy-panstwowy-zarzadca.html

https://wiesci24.pl/2019/04/06/glowny-inspektor-transportu-drogowego-utajnia-raport-nik-moze-chodzic-o-miliardy-z-via-toll/

120. Afera “znikających plecaków” Kempy

Powiązani:

Beata Kempa

Opis:

Jak donosiły media Sąd Rejonowy w Oleśnicy nakazał ponownie zająć się Prokuraturze sprawą “znikających plecaków”. Sprawa dotyczy zbiórki “Plecaki dla Aleppo”

Źródło:

https://wiadomosci.wp.pl/beata-kempa-jednak-pod-lupa-sledczy-musza-sie-zajac-plecakami-6606986443242176a

121. Afera rzecznika CBA

Powiązani:

Grzegorz Bierecki, Piotr Kaczorek

Opis:

Według informacji medialnych Rzecznik CBA Piotr Kaczorek w 2013 roku zaciągnął kredyt w SKOK Wołomin na kwotę 160 tysięcy złotych, ale przynajmniej przez cztery lata go nie spłacał. Zadłużenie wobec SKOK Wołomin, według dziennikarzy, wzrosło do 200 tysięcy. To kolejny przykład tego, jak ludzie PiS wykorzystywali SKOKi, które do 2013 roku nie były objęte nadzorem KNF.

Źródło:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/rzecznik-cba-piotr-kaczorek-wzial-pozyczke-w-skok-wolomin-nie-splacal,894291.html

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/onet-ujawnia-tajemniczy-kredyt-rzecznika-cba-w-skok-wolomin/gzb9k1v

122. Afera lekowa

Powiązani:

Marcin Czech

Opis:  

Dziennikarze donoszą, że wiceminister zdrowia Marcin Czech rekomendował firmie farmaceutycznej podniesienie ceny jednego ich leku, choć ona sama proponowała niższą kwotę. Wcześniej, latem ubiegłego roku, „Gazeta Wyborcza” ujawniła podobne praktyki w przypadku innego leku – konsekwencją tych działań było to, że do tego leku pacjenci dopłacają 235 zł, zamiast 100 zł. Czech odszedł z resortu, jako oficjalny powód podał problemy zdrowotne.

Źródło:

https://www.newsweek.pl/opinie/interes-na-lekach-o-co-chodzi-z-gigantyczna-afera-w-ministerstwie-zdrowia/ye20my0

http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,24405710,wiceminister-zdrowia-marcin-czech-odwolany-na-jaw-wychodza.html

123. Afera kopertowa

Powiązani:

Jarosław Kaczyński, Rafał Sawicz

Opis:

Jak donoszą media, ksiądz będący w radzie fundacji Kaczyńskiego miał na polecenie Kaczyńskiego dostać kopertę z 50.000 złotych za podpisanie zgody na budowę wieżowców w centrum Warszawy.

Źródło:

https://natemat.pl/264629,gdzie-jest-ks-sawicz-od-koperty-birgfellnera-wyborcza-ma-nowe-ustalenia

https://wiesci24.pl/2019/03/21/przekazalem-koperte-a-pan-kaczynski-z-koperta-wszedl-do-swojego-pokoju-szokujace-zeznania-biznesmena/

124. Afera Kujdy

Powiązani:

Kazimierz Kujda, Jarosław Kaczyński

Opis:

Dziennikarze alarmowali, że Kazimierz Kujda - były prezes spółki Srebrna, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego i prezes NFOŚiGW w latach 80 był agentem SB. Po ujawnieniu informacji Kazimierz Kujda podał się do dymisji.

Źródło:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1781672,1,kazimierz-kujda-bliski-czlowiek-pis-byl-agentem-sb.read

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/byly-prezes-spolki-srebrna-kazimierz-kujda-wspolpracowal-z-sb/kpry3gk

https://wiesci24.pl/2019/02/13/ujawniamy-kujda-tlumaczyl-sie-tak-samo-jak-przylebski-co-dalej-z-mezem-prezes-tk/

125. Afera Centrum Praw Kobiet

Powiązani:

Zbigniew Ziobro

Opis:

Jak informowali dziennikarze, Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry kolejny raz nie przyznało środków Fundacji Centrum Praw Kobiet, która zajmuje się pomocą kobietom, będącym ofiarami przemocy w rodzinie.

Źródło:

https://oko.press/centrum-praw-kobiet-znow-srodkow-minister-dofinansuje-caritas/

https://www.onet.pl/?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=6ae98e33-e8e8-4256-b518-168a755bc2f8&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2

126. Afera podkomisji smoleńskiej Macierewicza

Powiązani:

Antoni Macierewicz

Opis:

Dziennikarze donoszą, że Podkomisja Smoleńska pochłania kolejne miliony, a jej „eksperci” znikają. Media wskazują, że komisja nie ustaliła niczego nowego, z wyjątkiem absurdalnych tez o wybuchach, bombach termobarycznych, itp.

Źródło:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1780048,1,co-sie-dzieje-z-komisja-macierewicza.read

https://fakty.interia.pl/polska/news-ile-kosztuje-podkomisja-smolenska,nId,2568216

https://wiesci24.pl/2018/03/14/miliony-na-komisje-smolenska-a-wydatki-beda-jeszcze-wieksze/

127. Afera imigracyjna

Powiązani:

Mateusz Morawiecki, Beata Szydło

Opis:

Jak informują media, mimo szczucia Polaków na imigrantów w kampanii 2015 roku, realna polityka imigracyjna rządu PiS jest zupełnie odmienna od zapowiadanej. Rząd Mateusza Morawieckiego, według mediów, ściągnął rekordową liczbę muzułmanów do Polski, bo aż 17 tysięcy. Politycy PiS cynicznie jedno mówią, a co innego robią.

Źródło:

https://oko.press/rzad-przyjmuje-imigrantow-ale-sie-tego-wstydzi-tak-jak-podpisu-pod-deklaracja-z-marrakeszu/

https://prawy.pl/71838-ilu-przyjelismy-imigrantow-w-2018-r/

https://wiesci24.pl/2019/03/23/rzad-morawieckiego-przyjal-w-polsce-17-tys-imigrantow-i-dalej-przyjmuje-szokujace-dane/

128. Afera śmigłowcowa Macierewicza

Powiązani:

Antoni Macierewicz

Opis:

Według dziennikarzy, Antoni Macierewicz miał w 2016 roku zapowiadać powstanie Polsko – Ukraińskich śmigłowców. Media jednak sugerują, że mówił nieprawdę. Polska Grupa Zbrojeniowa informuje, że nigdy nie miała takich planów.

Źródło:

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/antoni-macierewicz-zapowiadal-polsko-ukrainskie-smiglowce-pgz-zaprzecza/pzm52t8

http://wyborcza.pl/10,82983,24619465,blef-macierewicza-uznalismy-ze-polsko-ukrainski-smiglowiec.html

https://wiesci24.pl/2019/04/03/nie-bylo-prac-nad-polsko-ukrainskim-smiglowcem-wszystko-to-blef-i-fantasmagoria-wiceprezesa-pis/

129. Afera ze śmigłowcami ratunkowymi

Powiązani:

Antoni Macierewicz

Opis:

Według mediów, od września 2017 nad polskim wybrzeżem przestały latać wojskowe śmigłowce ratunkowe. Tak, według dziennikarzy, zadecydował Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Powodem, jak podają dziennikarze, miał być przestarzały sprzęt, który powinien zostać wyremontowany.

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojskowe-smiglowce-ratunkowe-morze-baltyk,168,0,2356904.html

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/wojskowe-smiglowce-ratunkowe-przestana-patrolowac-wybrzeze-baltyku/25x1xpp